BRATISLAVA 13. marca (SITA) - Parlamentný výbor pre životné prostredie dnes prerušil rokovanie o novele banského zákona, ktorý umožní používanie kyanidovej metódy pri ťažbe drahých kovov. Poslankyňa za SDKÚ-DS Jarmila Tkáčová je proti využívaniu tejto metódy. Odmieta tiež možnosť udeľovania výnimiek, nakoľko by to mohlo podľa nej viesť ku korupcii.
Bývalý minister životného prostredia a poslanec za SMK László Miklós si myslí, že existuje mnoho ďalších veľmi významných ohrození. „Možnože uhoľné elektrárne nás ohrozujú viac ako kyanidová metóda a nerobíme striktný zákaz,“ povedal. Zdôraznil, že treba zabrániť tomu, aby sa kyanid akokoľvek dostal do životného prostredia. Kyanid sa používa v najrôznejších sférach a len tak povedať, že zakážme kyanidovú metódu bez akéhokoľvek dodatku by nebolo podľa neho dobré. Ak však vznikne dohoda o úplnom zákaze použitia kyanidu, problém s tým nebude mať.
Kompromisný návrh pripravila poslankyňa za ĽS-HZDS Zdenka Kramplová. Podľa neho by použitie kyanidu pri ťažbe drahých kovov malo byť podmienené súhlasom dotknutých obcí, kde sa nachádza baňa, skládka ale i príslušného vyššieho územného celku. Kramplová pre agentúru SITA poznamenala, že prijatie úplného zákazu používania metódy kyanidového lúhovania pri ťažbe nerastov by mohlo znamenať problém, nakoľko táto metóda v rámci Európskej únie, ktorej sme súčasťou, nie je spochybnená.
Kramplovej riešenie sa pozdáva aj organizácii Greenpeace, ktorá za zákaz použitia kyanidu bojuje. „Bolo by to riešenie situácie, pretože sa dotýka najmä obyvateľov, ktorí by boli ohrození ťažbou,“ povedala pre agentúru SITA koordinátorka kampane proti toxickému znečisteniu z Greenpeace Kateřina Věntusová. Naďalej si však myslí, že je priestor na to, aby požívanie kyanidu pri ťažbe bolo na Slovensku zakázané.
Poslanci vyzvali rezort hospodárstva, ktorý novelu predložil, aby pripravil jasné znenie paragrafu týkajúceho sa používania kyanidovej metódy pri ťažbe. Štátny tajomník ministerstva hospodárstva Peter Žiga reagoval, že takýto návrh po porade s odborníkmi možno pripravia, aj keď mu pripomienky poslancov neboli jasné. Kyanidovú metódu „považujeme za klasickú metódu," dodal.
Agentúra SITA vydá aj zvukovú správu