Bratislava 13. marca (TASR) - Intenzita rasovo motivovaných útokov sa napriek tomu, že boj proti extrémizmu je prioritou ministra vnútra Roberta Kaliňáka, v posledných mesiacoch zvyšuje. Na tlačovej konferencii to v súvislosti s rasovými útokmi na Slovensku z posledných dní vyhlásila právnička organizácie Ľudia proti rasizmu (ĽPR) Jana Slaninová.
"Nechceme kritizovať políciu ako celok, ale kritizovať systém a koncepciu, ktorá rieši problém extrémizmu na Slovensku," dodala Slaninová. "Sme hlboko šokovaní incidentmi. Šokovala nás reakcia polície, ktorá spravila z obete rasového útoku vinníka," dodal predstaviteľ Ligy aktivistov za ľudské práva Columbus Igbouanusi. Vyzval ministra, aby nasadil do ulíc viac policajtov, ktorí by zasahovali proti prejavom rasizmu.
Prvý z útokov sa stal 6. marca, keď na skupinu mladých ľudí študujúcich na Slovensku zaútočili na bratislavskom Námestí Slobody podľa ich slov neonacisti. Polícia vtedy prostredníctvom slov bratislavskej hovorkyne Tatiany Kurucovej vyzvala, že "ak má občan podozrenie, že prišlo k spáchaniu trestného činu alebo bol svedkom takéhoto konania, mal by to oznámiť na polícii".
Skupina útočníkov napadla Petra Ch. v sobotu nad ránom. Podarilo sa mu však vyvliecť z bundy a vyhľadať pomoc. Policajti podľa neho udržiavali priateľské kontakty s útočníkmi. Povedali mu, že ho zoberú domov, čo on odmietol s tým, že sa stal obeťou útoku a chce to riešiť. Jeden policajt mu údajne povedal, že pokiaľ ho zoberú na policajnú stanicu, tak ho obvinia.
Podľa polície bol v Bratislave agresívny Nigérijčan
Skupina útočníkov mala v sobotu nadránom v Bratislave napadnúť 30-ročného muža z Afriky Petra Ch., ktorý tri roky žije v Martine. Na muža s inou farbou pleti mali pokrikovať: "Neger, čo tu robíš, toto nie je Afrika." Potom ho mali napadnúť, vyzliecť z bundy, no podarilo sa mu ujsť. Do prípadu sa zainteresovala Liga pre ľudské práva, ktorú právne zastupuje Columbus Igboanusi a Občianske združenie Ľudia proti rasizmu.
Na polícii však takýto skutok nebol oznámený. Polícia občana Nigérie riešila za priestupok proti občianskemu spolunažívaniu. V sobotu nadránom na základe volania na linku 158 bola vyslaná hliadka polície na Námestie SNP, kde ho zadržala, lebo napadol 22-ročného Bratislavčana. Odmietol sa podrobiť dychovej skúške na zistenie alkoholu. Pri predvádzaní bol Nigérijčan agresívny, a preto policajti použili donucovacie prostriedky, ktoré boli vyhodnotené ako oprávnené v zmysle zákona.
Informácie pre TASR poskytla Tatiana Kurucová, KR PZ SR Bratislava.
Organizácia Ľudia proti rasizmu nesúhlasí s postupom polície
ĽPR tiež nesúhlasí s postupom polície, keď sa po rasových útokoch zameriava práve na opačné spektrum "extrémistickej scény" a robí razie na koncertoch punkovej subkultúry. Takéto zásahy voči predstaviteľom alternatívnych subkultúr sa uskutočnili aj v rámci policajných akcií po smrti študenta Daniela Tupého na jeseň 2005.
Prezident Policajného zboru Ján Packa v piatok 9. marca vyhlásil, že proti prejavom extrémizmu bude zasahovať razantnými spôsobmi - "raziami a výmetnicami". Pár hodín na to polícia zasiahla proti 70 účastníkom na punkovom koncerte v Humennom.
V roku 2005 sa stalo podľa štatistík ĽPR 121 útokov a v roku 2006 ich bolo 188.
Ministerstvo vnútra odmieta obvinenie z nečinnosti, tvrdí, že postupuje "veľmi razantne"
Ministerstvo vnútra odmieta kritiku mimovládnych organizácií, že rezort a polícia sú nečinné na poli boja s extrémizmom. Rezort tak reagoval na dnešnú tlačovú konferenciu organizácie Ľudia proti rasizmu, na ktorej informovali o rasových útokoch z poslednej doby.
"Absolútne odmietame, že polícia je nečinná, naopak v takýchto prípadoch postupuje veľmi razantne," uviedla pre TASR Vladimíra Hrebeňáková z MV SR.
Na ministerstve vnútra podľa nej finišujú prípravy legislatívneho zámeru zákona boja proti extrémizmu a terorizmu, ktorý sa už v krátkom čase objaví v medzirezortnom pripomienkovom konaní. "Ide o náročný zákon a jeho príprava si vyžaduje viac času," dodala.