SME

Do domovov sa dostanú najčastejšie malé deti a tínedžeri

BRATISLAVA 13. marca (SITA) - Do detského domova sa z rodín najčastejšie dostávajú deti vo veku do troch rokov a deti vo veku od 10 do 15 rokov. Vyplýva to z prieskumu Spoločnosti priateľov detí z detských ...

BRATISLAVA 13. marca (SITA) - Do detského domova sa z rodín najčastejšie dostávajú deti vo veku do troch rokov a deti vo veku od 10 do 15 rokov. Vyplýva to z prieskumu Spoločnosti priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar v spolupráci s Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý na dnešnej tlačovej besede predstavil predseda spoločnosti Jozef Mikloško. Výskum bol zameraný na všetky deti odobraté z rodín od 1. januára do 30. júna 2006.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako uviedol Mikloško, v čase vyňatia z rodiny malo 23 percent detí menej ako jeden rok, tretina mala menej ako tri roky a 29 % detí bolo v kategórii 10 až 15 rokov. "U detí do troch rokov ide naozaj o ohrozenú skupinu, keďže krízová situácia môže natrvalo ohroziť ich zdravý psychický vývin. Ide o obdobie formovania základnej dôvery dieťaťa, v ktorej je kľúčová prítomnosť blízkej osoby, najmä matky," povedal Mikloško. Druhú najpočetnejšiu skupinu tvoria deti na prahu pubescencie. "S prehlbujúcou sa krízou v rodine sa môžu u týchto detí naplno prejaviť výchovné problémy, ktoré rodičia prestávajú zvládať," konštatoval.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa odhadov spoločnosti Úsmev ako dar je v ústavnej starostlivosti v závislosti od jednotlivých regiónov asi 60 až 90 percent detí so znakmi rómskej etnickej príslušnosti. Ako však uviedol Mikloško, v porovnaní s odhadmi z minulosti v súčasnosti stúpa počet nerómskych rodín v kríze a teda pomer rómskych a nerómskych detí v domovoch sa vyrovnáva. Z výskumu ďalej vyplýva, že 29 percent detí žilo s oboma biologickými rodičmi, až 42 % žilo iba s matkou a 8 % s otcom.

Prieskum ukázal, že rizikovým faktorom na strane matky bolo, že žila osamelo bez stáleho partnera, bola bez stáleho bývania, mala viacero detí, mala nad 30 rokov, nízke vzdelanie a bola dlhodobo nezamestnaná. Rizikovými faktormi na strane otca sú nízke vzdelanie, dlhodobá nezamestnanosť, vek nad 40 rokov, a to, že otec neprijímal zodpovednosť za výchovu detí.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi najčastejšie dôvody odňatia z rodiny bolo zanedbávanie školskej dochádzky, úteky z domu, túlanie, poruchy správania v škole či páchanie trestnej činnosti. Ako uviedol Mikloško, až 56 percent detí má šancu vrátiť sa do pôvodnej rodiny, ak sa splnia určité predpoklady a rodina dostane náležitú podporu. Šancu vrátiť sa k rodičom nemá podľa prieskumu osem percent detí. Nádejou k návratu je, že viac ako polovica matiek spolupracovala s úradmi pred odobratím dieťaťa. Podľa Mikloška je okrem riešenia problémov rodín rovnako dôležitá aj ich prevencia. "Popri systematickej a praktickej podpore konkrétnym rodinám nemožno zabúdať na podporu rodiny ako inštitúcie. Myslíme tým funkčnú biologickú rodinu založenú na stabilnom manželskom zväzku muža a ženy, ktorá je najvhodnejším miestom na výchovu detí," konštatoval Mikloško. Ako dodal, výchova k manželstvu a rodičovstvu musí mať pevné miesto v učebných osnovách. "O to viac to platí pre deti v ústavnej starostlivosti, osobitnú podporu si vyžadujú rómske komunity," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Spoločnosť Úsmev ako dar má za sebou 25 rokov činnosti. Jej začiatky siahajú až do roku 1979, keď skupina nadšencov zo Slovenskej televízie začala spoločne s umelcami organizovať vianočné besiedky pre deti z domova v Holíči. Z nich sa v roku 1982 vyvinul celoslovenský benefičný koncert Úsmev ako dar. Po krátkom čase sa z neho stalo prestížne podujatie, ktoré upozorňovalo verejnosť na deti žujúce v detských domovoch. V roku 1991 vzniklo občianske združenie Spoločnosť priateľov detských domovov Úsmev ako dar, ktoré sa ďalej formovalo až do súčasnej podoby.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 207
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 215
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 026
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 056
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 745
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 155
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 701
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Matej Kašlík v drese Slovenska

Slováci inkasovali päť gólov.


a 1 ďalší
zľava Filip Bajtek (Nitra) a Jakub Pobežal (Žilina)

Žilina vyhrala v Nitre druhýkrát v sérii.


a 1 ďalší
Rebecca Šramková

Slovenky môžu získať vo štvorhre aj tretí bod.


a 1 ďalší
ONLINE: Viktória Hrunčáková, Tereza Mihalíková - Laura Brunkelová, Emilie Francatiová, Billie Jean King Cup 2025 (štvorhra)

Sledujte s nami online prenos z kvalifikačného turnaja Pohára Billie Jean Kingovej 2025: Viktória Hrunčáková, Tereza Mihalíková - Laura Brunkelová, Emilie Francatiová.


SkryťZatvoriť reklamu