Bratislava 13. marca (ČTK) - Tropické choroby, ktoré údajne v Európe usmrtia každého siedmeho z nakazených ľudí, by na Slovensku malo pomôcť liečiť nové centrum. Do exotických krajín cestuje čoraz viac Slovákov a preto môžu lekárov niektoré z cudzokrajných chorôb zaskočiť, zdôvodnil vznik centra uznávaný odborník Vladimír Krčméry. Iniciatívu privítala aj lekárka Ľudmila Šišková z bratislavskej polikliniky cudzokrajných chorôb.
"V Európe zomrie na tropické choroby 15 percent z nakazených, zatiaľ čo v afrických štátoch podľahne napríklad malárii jedno či dve percentá chorých," povedal pri otvorení centra Krčméry. Príčinou je podľa neho nedostatok skúseností európskych lekárov.
Centrum pre liečbu tropických chorôb, ktoré vzniklo na bratislavskej súkromnej Vysokej škole zdravotníctva a sociálnych služieb sv. Alžbety, by sa malo oprieť o znalosti expertov získané v trópoch, povedal Krčméry, ktorý je zároveň rektorom vysokej školy. Lekári pod jeho vedením už niekoľko rokov prevádzkujú kliniky a laboratóriá v Keni, Sudáne či ázijskej Kambodži. V novovzniknutom referenčnom centre budú pôsobiť aj experti z Afganistanu a Kene. Tí by mali poradiť slovenským kolegom, ak pri liečbe narazia na príznaky ochorenia, s ktorým nemajú skúsenosti, dodal Krčméry.
Centrum by taktiež malo ponúkať lieky na najčastejšie tropické choroby, spomenul Krčméry, ktorý stál aj pri zrode myšlienky pomôcť líbyjským deťom nakazeným vírusom HIV. Pomoc pri liečbe prisľúbil na nedávnej návšteve africkej krajiny premiér Robert Fico. Ide asi o štyri stovky detí, ktoré v rokoch 1997 a 1998 podľa líbyjských súdov nakazili v nemocnici zdravotné sestry z Bulharska a palestínsky lekár.
Medzi najnebezpečnejšie a najčastejšie sa vyskytujúce tropické choroby patrí podľa lekárov žltá zimnica, malária a hepatitída.
grm fil