Bratislava 13. marca (ČTK) - Slovensko podľa Medzinárodného menového fondu (MMF) s vysokou pravdepodobnosťou splní kritériá pre prijatie eura tak, aby mohlo jednotnú európsku menu prevziať v plánovanom termíne od januára 2009. Novinárom to dnes povedal vedúci misie MMF pre Slovensko Biswajit Banerjee.
"Vyhliadky Slovenska na prijatie eura sú dobré," poznamenal Banerjee. Krajina je na najlepšej ceste k znižovaniu inflácie a už v súčasnosti viacmenej spĺňa podmienky pre vstup do eurozóny, dodal. Riziká pre priaznivý vývoj slovenskej ekonomiky MMF podľa neho vidí v oblasti fiškálnej politiky a trhu práce.
Slovensko z piatich maastrichtských kritérií na zavedenie eura zatiaľ spĺňa podmienku verejného dlhu a dlhodobých úrokových sadzieb. Kritérium stability kurzu začalo plniť v novembri roku 2005 vstupom do systému výmenných kurzov ERM-II, kde musí koruna zotrvať aspoň dva roky v rámci povoleného 15-percentného rozpätia od centrálnej parity 38,455 SKK/EUR.
V tomto roku by krajina mala splniť podmienku výšky deficitu verejných financií do troch percent hrubého domáceho produktu (HDP). Prvý štátny rozpočet novej ľavicovo orientovanej vlády Roberta Fica pre tento rok počíta so znížením verejného deficitu na 2,9 percenta HDP pri raste hrubého domáceho produktu o 7,1 percenta. Analytici sú ešte optimistickejší a tvrdia, že tohtoročný rast ekonomiky môže byť ešte vyšší ako vlani, keď dosiahol 8,3 percenta. Misia MMF predpokladá, že slovenský HDP tento rok stúpne o 8,75 percenta a na budúci rok o sedem percent.
Pred prechodom na euro by krajina mala splniť aj podmienku výšky inflácie, čo predpokladá tiež NBS. "Súčasná menová politika je vhodná pre splnenie inflačného cieľa," myslí si Banerjee. Tempo medziročného rastu spotrebiteľských cien sa vo februári spomalilo na 2,7 percenta z januárových troch percent. NBS vlani viackrát siahla k zvyšovaniu základných úrokových sadzieb práve pre obavy z inflačných tlakov.
Misia MMF tiež upozornila, že Slovensko musí zvýšiť flexibilitu trhu práce, aby posilnilo rastový potenciál domácej ekonomiky a jej odolnosť voči šokom.
Centrálna banka musí pri nastavení menovej politiky brať do úvahy tiež pomerne rýchle posilňovanie koruny, ktorá sa minulý týždeň po spevnení na nové historické maximum 33,80 SKK/EUR odchýlila od centrálnej parity už o viac ako 12 percent. NBS vtedy po druhý raz za posledné necelé tri mesiace priamo vstúpila na trh a vyhnala kurz koruny na slabšie úrovne.
leg fil