Bratislava 14. marca (TASR) - Prioritou polročného slovenského predsedníctva v Rade Európy (RE), ktoré sa začne v novembri tohto roku, bude podpora spoločných základných hodnôt, ako sú ľudské práva, právny štát a demokracia.
Dôraz bude Slovensko klásť aj na transparentnosť a efektivitu RE, a výraznejšie zapojenie mimovládnych organizácií a občianskej spoločnosti do agendy RE. Uvádza sa to v návrhu priorít predsedníctva SR vo Výbore ministrov RE, ktoré dnes schválila vláda.
Slovensko chce otvorene poukazovať na to, že v niektorých členských štátoch naďalej dochádza k porušovaniu ľudských práv a základných slobôd, a niektoré územia zostávajú bez vplyvu prijatých mechanizmov RE. Vládny materiál rezortu diplomacie okrem iného pripomína, že Bielorusko zostáva jediným európskym štátom, ktorý stále nesplnil kritériá členstva a nemá s RE žiadne oficiálne vzťahy. "Záujmom slovenského predsedníctva bude realizácia aktivít, ktoré by napomohli zmeniť postoje Bieloruska pri napĺňaní kritérií jeho členstva v Rade Európy," uvádza dokument.
Podpora v RE má patriť aj posilňovaniu bezpečnosti a stability západného Balkánu a východnej Európy, ako aj ďalšiemu prehlbovaniu európskeho integračného procesu.
V priebehu svojho predsedníctva usporiada Slovensko medzinárodnú konferenciu venovanú vybraným aspektom rómskej problematiky. Prehĺbiť by sa mala aj spolupráca RE s Pracovnou skupinou pre medzinárodnú spoluprácu v oblasti vzdelávania, zachovania pamiatky a výskumu holokaustu (ITF).
"Slovenské predsedníctvo je presvedčené, že všestranný rozvoj a výchova k ľudským právam a základným slobodám, a posilnenie občianskej participácie je na prospech štátu i medzinárodného spoločenstva," uvádza návrh priorít.
Na čele RE chce Slovensko taktiež zlepšiť koordináciu a spoluprácu s inými medzinárodnými inštitúciami OBSE, EÚ, či OSN.