Viac než stovka ľudí si dnes na jednom z bratislavských cintorínov pripomenula 68. výročie vzniku vojnového Slovenského štátu.
Oslavnými prejavmi a hymnickými piesňami vyzdvihli údajné prínosy vtedajšieho prezidenta Jozefa Tisa pre Slovensko. Tisa napokon pre spoluprácu s fašistickým Nemeckom pred 60 rokmi popravili. Viac ako polovicu prítomných tvorili mladí holohlaví muži, pričom niektorí z nich boli v oblečení, ktoré je typické pre hnutie skinhed.
Prítomných privítal bývalý Tisov žiak z učiteľského ústavu, ktorý vyzdvihol jeho osobnosť. Uviedol, že sa netreba modliť za Tisovu dušu, ale skôr k nemu, lebo verí, že je "oslávený". Následne sa zhromaždení pomodlili a zaspievali hymnu vojnového štátu "Hej, Slováci, ... " a ďalšie hymnické piesne.
"Bol výborným politikom, ktorý sa staral o blaho a prežitie národa," vyhlásil o Tisovi Ivan Sýkora, ktorý vedie združenie Slovenská pospolitosť, obviňované z pravicového extrémizmu. Práve Slovenskej pospolitosti sa pripisovali viaceré mítingy, ktoré na podporu Slovenského štátu z rokov 1939 až 1945 niekoľkokrát v posledných mesiacoch zorganizovali rôzne občianske iniciatívy. Vlani súd zakázal pospolitosti, aby pôsobila ako politická strana, naďalej však funguje ako občianske združenie.
Stretnutie pri symbolickom Tisovom hrobe na Martinskom cintoríne v bratislavskom Ružinove, odkiaľ vraj pozostatky bývalého prezidenta neskôr na príkaz povojnovej vlády odviezli, malo pokojný priebeh a polícia proti účastníkom nezasahovala. Tak isto chýbali policajti na koňoch i ťažkoodenci, bez ktorých sa výročie v predchádzajúcich rokoch nezaobišlo.
Predseda Slovenskej národnej jednoty Stanislav Pánis kritizoval mladých, že nepoznajú hymnické národné piesne a nespievajú ich spolu so staršími. Podľa 1. pobočníka Slovenskej pospolitosti Michala Laššáka však za to môžu učitelia a minister školstva. Laššák tiež kritizoval prítomnosť polície na akcii. Podľa neho je jej cieľom zastrašiť ľudí pred účasťou. Zdôraznil tiež, že slovenská vláda neoslavuje vznik prvého slovenského štátu, ale ani vznik Slovenskej republiky v 90. rokoch. Naopak oslavuje rôzne "boľševické prevraty."
Účastníci spomienky na vznik vojnovej SR sa presunuli aj k hrobu predsedu vtedajšej vlády Vojtecha Tuku. Pánis avizoval, že jeho strana sa bude snažiť tento hrob revitalizovať.
Jeden z účastníkov zhromaždenia pri Tisovom hrobe hajloval. Spacifikoval ho Laššák. Následne uviedol, že na takéto akcie chodia aj provokatéri, s ktorými Slovenská pospolitosť nemá nič spoločné.
Diskusiu o totalitnom režime Slovenského štátu, ktorý podporoval nacistické Nemecko a okrem iného na vlastné náklady deportoval do koncentračných táborov zhruba 70.000 občanov židovského pôvodu, nedávno opätovne vyvolali výroky arcibiskupa Jána Sokola. Ten sa o štáte pod Tisovým vedením vyjadril pozitívne, čo vyvolalo kritiku niektorých osobností. Na Sokolovu obranu a podporu štátu potom niektoré občianske iniciatívy zvolali mítingy.
S podporovateľmi vojnového Slovenského štátu sú často spájaní pravicoví extrémisti. Tí údajne v posledných týždňoch napadli niekoľko ľudí inej farby pleti. V utorok niektoré mimovládne organizácie kritizovali políciu, že proti extrémistom dostatočne nezasahovala.
aktualizované 14:00
Autor: zh

Beata
Balogová
