Vláda dnes rozhodla o vyplatení deviatich miliónov korún pozostalým po obetiach výbuchu v Novákoch. Po milióne dostanú štyria manželia, jedna manželka, tri deti a starí rodičia, ktorým súd predbežne zveril do opatery dve deti nezvestnej. Symbolicky vláda odmení aj záchranárov, hasičov a policajtov, ktorí pomáhali pri likvidácii následkov havárie. Premiér Robert Fico odovzdá diplomy desiatim kolektívom a 29 jednotlivci od neho dostanú vecný dar, uviedol po rokovaní kabinetu minister obrany František Kašický.
Odškodnenie od vlády nedostane otec jedného z nezvestných, ktorý s ním žil v spoločnej domácnosti. Vláda rozhodla, že jeho sociálna situácia si nevyžaduje, aby urobila výnimku a odškodnila aj iný vzťah ako manžel, manželka, dieťa. Jedinou výnimkou sú spomínaní starí rodičia, ktorí dostanú spolu jeden milión korún. Peniaze vláda pošle rodinám dokázaných obetí do niekoľkých dní, rodiny nezvestných ich dostanú do štyroch dní po tom, ako súd vyhlási ich príbuzných za mŕtvych.
Pozostalých odškodní aj Sociálna poisťovňa, ktorá im môže jednorázovo dať do milióna korún. Zamestnávateľ obetí, Vojenský opravárenský podnik Nováky, vyplatí podľa kolektívnej zmluvy každej rodine 100-tisíc korún z rezervného a 10-tisíc zo sociálneho fondu. Základná organizácia Slovenského odborového zväzu zamestnancov obrany VOP Nováky vyplatí 5-tisíc Sk na rodinu, Slovenský odborový zväz zamestnancov obrany dá postihnutým rodinám po 50-tisíc. Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny poskytne jednorazový príspevok z peňazí na humanitárne účely v maximálnej možnej výške - po 25-tisíc Sk pre jednotlivé rodiny pozostalých.
Doteraz sú oficiálne tri obete výbuchu, ktorý otriasol Novákmi v piatok 2. marca - Mária Kováčová (50 rokov), Peter Kaláč (40 rokov), Ján Rybár (46 rokov). Identifikovali aj pozostatky Emílie Stručkovej, súd ju však musí vyhlásiť za mŕtvu. Oficiálne nezvestní zostávajú Elena Bitarová, Jozef Vida, Jana Krajčovičová a Norika Vačková. Súd má rok na to, aby ich vyhlásil za mŕtvych. Vláda rodinám ponúkla pomoc, aby to bolo čo najskôr.
Vláda ocení tých, ktorí pomáhali pri odstraňovaní následkov výbuchu
Vláda ocení 29 jednotlivcov a 10 kolektívov, ktoré sa podieľali na odstraňovaní následkov výbuchu vo Vojenskom opravárenskom podniku Nováky. Na osobitnom stretnutí ich prijme predseda vlády Robert Fico a odovzdá im ďakovné listy a vecné dary.
Ide o hasičov, záchranárov, policajtov, vojakov, psychológov a ďalších, ktorí pomáhali zmierniť následky tragédie. Vládou schválený materiál dnes konštatuje, že vďaka rozhodnému zásahu všetkých zložiek spadajúcich do integrovaného záchranného systému a ďalších zasahujúcich súčastí došlo k záchrane ľudských životov a zabránilo sa ešte vyšším materiálnym škodám.
"Zvláštne uznanie týmto kolektívom i jednotlivcom patrí za riešenie mimoriadnej situácie v prvých fázach nešťastia, keď neboli známe okolnosti tragédie a záchrancovia vykonávali záchranárske práce vo veľmi nebezpečnom prostredí," konštatuje v materiáli rezort obrany.
SDKÚ-DS: Kašický zanedbával povinnosti akcionára VOP Nováky
Minister obrany František Kašický podľa SDKÚ-DS zanedbal povinnosti jediného akcionára VOP Nováky tým, že počas ôsmich mesiacov vo funkcii neprejavil žiadny záujem o dianie v podniku. Na dnešnej tlačovej besede to povedali exministri obrany Martin Fedor a Juraj Liška.
„Pán minister za posledných osem mesiacov okrem propagandy v skutočnosti v spojitosti s týmto podnikom neurobil nič,“ povedal Fedor, poukazujúc na viaceré informácie o dianí vo VOP, ktoré sa exministrom dostali do rúk. Podľa Lišku ide o závažné skutočnosti, ktorým sa počas Kašického funkčného obdobia nevenovala pozornosť a „zásadným spôsobom zasiahli do tragédie v Novákoch.“
„Minister Kašický ani nikto ním poverený nenavštívil podnik ani raz, nestretol sa s jeho vedením, nepoznal jeho problémy ani potreby,“ povedal Liška, podľa ktorého sa takto nemôže správať jediný akcionár podniku, v tomto prípade ministerstvo obrany. Podľa Lišku podnik nevyužíval kapacity, čo vyplývalo zo zápisov rokovaní Dozornej rady.
Liška kritizoval Kašického aj za nečinnosť tzv. výbušninárskej komisie, ktorá sa podľa neho stala po nástupe Kašického pre odchod niekoľkých členov do dôchodku nefunkčnou. „Posledná kontrola v Novákoch bola v apríli minulého roka,“ dodal Liška, podľa ktorého bol Kašický na túto skutočnosť riadne upozornený na jeseň 2006, avšak nekonal. Kašický sa podľa Lišku nestaral ani o výkon práv jediného akcionára VOP. „Z troch členov Dozornej rady bol iba jeden zamestnancom rezortu,“ povedal Liška s tým, že tento stav sa zmenil až po tragédii.
Liška povedal, že zistené skutočnosti tlmočili predsedovi strany Mikulášovi Dzurindovi, ktorý by o nich mal diskutovať s partnerskými opozičnými stranami a zvážiť ďalší postup.
aktualizované 16:37
Autor: zh

Beata
Balogová
