Minister školstva Ján Mikolaj (SNS) dnes poprel, že testy žiakov deviatych ročníkov základných škôl Monitor vopred unikli cez internet. Reagoval tak na tvrdenia slovenských médií, podľa ktorých sa úlohy zo slovenského jazyka a matematiky objavili na webe ešte pred začiatkom riešenia testov, do ktorých sa v utorok zapojilo vyše 60.000 žiakov.
"Pre nás je to cesta hackerov, je to trestný čin, pretože tie informácie sú tajné, nesmú sa zverejniť," povedal dnes Mikolaj v rozhovore pre médiá. Celú záležitosť však nedá prešetriť, nepodá ani trestné oznámenie. "A na koho?" pýta sa. Prezradil, že dnes ministerstvo už kontaktovala aj polícia. Testy na internete sú pre Mikolaja nedôveryhodnými informáciami.
"Jediné, čo existuje, sú rôzne internetové správy pomocou rôznych hackerov, ktorí svoje rôzne informácie kolujú. Ale to kolujú vždy. Ministerstvo školstva ako ústredný orgán štátnej správy nemôže reagovať na takúto správu, ktorá sa na internete objaví," vyhlásil Mikolaj.
Mikolaj: Celonárodné testovanie prebehlo bez problémov
Ministerstvo školstva (MŠ) nezaznamenalo doteraz žiadne oficiálne sťažnosti, že by na niektorej škole došlo k poškodeniu alebo otvoreniu obálok pred určeným termínom. Podľa Mikolajových informácií sa celonárodné testovanie z matematiky a materinského jazyka uskutočnilo bez problémov.
Je presvedčený, že počas prípravy monitora nikto nemohol urobiť kópiu testov. Za rozhodujúce považuje, že na všetkých školách sa otvorili obálky v deň testovania podľa pokynov. Povedal, že svoje tvrdenia opiera o "náhodné kontroly". Podľa jeho slov ministerstvo neposlalo kontroly do škôl, z ktorých sa vrátili poškodené obálky po presunutí termínu pre chrípkové prázdniny, pretože "všetci tí riaditelia to nahlásili, nikto sa to nesnažil utajiť".
Zároveň skonštatoval, že na internetovú stránku MŠ denne zaútočí niekoľko stovák hackerov a útoky sa pred maturitami a prijímačkami na vysoké školy množia.
Žiak upozornil učiteľku
Na Základnej škole na Gaštanovej ulici v Banskej Bystrici jeden žiak upozornil učiteľku, že k testom monitora sa dostal pred jeho písaním. Riaditeľ školy Pavol Lehoťan povedal, že žiak prišiel vystresovaný za učiteľkou. "Opýtal sa jej, či jej to môže ukázať," uviedol Lehoťan. Podľa neho je to aj v Zápise o priebehu Monitora 9. Mikolaj vie o prípade, riaditeľa nekontaktoval, aby zistil podrobnosti.
Minister obhajuje bezpečnostný systém Štátneho pedagogického ústavu (ŠPÚ), ktorý má na starosti testovanie. Podľa neho je hodnoverný. Myslí si, že útoky hackerov budú vždy a oni sa im musia brániť. Zdôraznil, že rezort je pre hackerov atraktívny, pretože zverejňuje napríklad register vysokoškolákov.
Zruší alebo nezruší?
Mikolaj dnes povedal, že Monitoru 9 chce dať "vyššiu váhu, dáme ho do zákona." Ďalej uviedol: "Nikdy neprichádzalo do úvahy, že zruším monitor." Minister pritom 19. februára vyhlásil pred novinármi: "Po prvé musíme zvážiť, či monitor nezrušíme. Ja neviem, či monitor nezrušíme." Mikolaj zároveň chce urobiť vyhlášku o monitore a takisto by sa malo zmeniť aj akceptovanie výsledkov testovania zo strany stredných škôl. Mikolaj dodal, že zvažujú, že školy by mali mať povinnosť prihliadať na tieto výsledky.
ŠPÚ sa nevyjadruje k monitoru od zverejnenia prípadu s poškodenými zásielkami. Office manažérka Alena Sibilová z firmy Nupseso, ktorá balila testy monitora do balíkov, povedala, že k Monitoru 9 neposkytujú informácie.
Na internete bola slovenčina a matematika
Podľa denníka Pravda bola v pondelok na internete prístupná slovenčina a v utorok ráno aj matematika, informácie o Monitore boli údajne prezradené na viacerých internetových stránkach.
Výsledky Monitoru by mali zohľadniť stredné školy pri prijímaní žiakov, v budúcnosti by mali prijímacie skúšky aj nahradiť. To, ako dopadli deviataci na testoch, má byť známe do 28. marca.
Žiaci mali pôvodne testy písať už 6. februára, pre chrípkové prázdniny na mnohých školách ich však ministerstvo presunulo na marec. Z niektorých škôl sa vtedy vrátili obálky s testami otvorené, čím vznikli pochybnosti, či otázky riaditelia škôl nevyzradili žiakom už v predstihu. Hoci sa podozrenia jednoznačne nepotvrdili, ministerstvo školstva sprísnilo kontrolu Monitoru.
Podľa informácií aj od samotných žiakov sa cez internet šírili testy aj pred 6. februárom.
K úniku písomiek došlo aj v minulosti. V roku 2005 sa študentom dostali do rúk maturitné testy z matematiky, v ktorých už boli vyplnené aj správne odpovede. Externú maturitu muselo napokon opakovať približne 2700 študentov. Rozruch sprevádzal aj minuloročnú skúšku dospelosti. Opakovane sa v médiách objavovali informácie, že maturitné témy z literatúry a niektorých cudzích jazykov unikli a boli dostupné na internete.
Fronc očakáva prešetrenie
Bývalý minister školstva a poslanec za KDH Martin Fronc očakáva, že Mikolaj prešetrí vec so zverejnením testov na internete a bude informovať verejnosť. Podľa neho ide o vážne ohrozenie projektu a to, "keď sa chce odbúrať podliezanie latky a korupcie".
Za zlyhanie už považuje, že sa nezverejnili školy, z ktorých sa vrátili otvorené obálky s testami. Nemyslí si, že opozícia by mala v parlamente iniciovať odvolanie ministra školstva. "Parlamentné divadlá tu už boli, je na ministrovi, aby to zvážil. V prvom rade je to na premiérovi," povedal Fronc pre agentúru SITA.
Zároveň upozorňuje, že predčasne môžu uniknúť aj maturitné témy. "Bezpečnostný projekt ŠPÚ zrejme nie je v poriadku," zdôraznil s tým, že už na budúci týždeň by sa mal stanoviť termín poslaneckého prieskumu v ŠPÚ. Kontrole chcú podrobiť zabezpečenie Monitora 9 a maturít.
Žrebovanie maturitných tém sa uskutoční v deň maturít
Žrebovanie maturitných tém sa uskutoční v priamom prenose v deň konania maturít. Podľa ministra školstva Jána Mikolaja už je dohodnutý postup so Slovenským rozhlasom.
"Slovenský rozhlas má spolu s notárom pripravený scenár, ako sa budú otázky losovať v priamom prenose ráno pred písomkami," vyhlásil Mikolaj. Avšak nie je presvedčený, že hackeri, ktorí podľa neho stoja za pondelkovým šírením otázok testov Monitoru 9 po internete, nezničia aj tento pokus o transparentnosť skúšok.
Externá časť a písomná forma internej časti maturitnej skúšky sa bude konať v dňoch 26. marca až 4. apríla.
aktualizované 17:31
Autor: zh

Beata
Balogová
