PREŠOV 14. marca (SITA) – Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Jána A. Reimana v Prešove vzniklo od marca samostatné oddelenie cievnej chirurgie, ktoré doteraz pôsobilo ako Jednotka cievnej chirurgie pri chirurgickej klinike. Vytvorenie samostatného strediska si vynútil vysoký počet pacientov i stála spolupráca s viacerými medicínskymi odbormi. Ročne tu ambulantne vyšetria okolo sedemtisíc pacientov, okrem toho majú vyše 800 hospitalizácií, z toho až 95% pacientov operujú. Podľa registra cievnej chirurgie prešovské pracovisko sa dlhodobo drží na treťom mieste s počtom cievnych výkonov za rok – predstihli ho SÚSCH Bratislava a Klinika cievnej chirurgie v Košiciach.
Podľa primára oddelenia Jána Vaška má prešovská cievna chirurgia možnosť veľmi kvalitne diagnostikovať pod jednou strechou. K dispozícii je ultrazvuk, špirálové angio CT, magnetická rezonancia, robia sa tu angiografické vyšetrenia aj digitálnou metódou. To umožňuje úspešné zásahy pri akútnych stavoch, kde o živote pacienta rozhoduje čas. Najviac pacientov je vo veku 60 – 70 rokov, ktorí trpia sklerózou, dlhodobou žilovou nedostatočnosťou, kŕčovými žilami, trombózou. V posledných rokoch je výrazný posun smerom k mladším ročníkom, príčinou je fajčenie, stresy, zlá životospráva, cukrovka, ale aj úrazy. Jednu z časovo najnáročnejších operácií tu vykonali v piatok minulý týždeň. Staršieho pacienta prijali s odumretou nohou, s uzáverom brušnej aorty, s anomáliou na pravej obličke, ktorá mala dve tepny, s kompletným uzáverom panvových tepien, stehnových i podkolenných tepien. „Pacient mal ľudovo povedané celé rúrky zapchaté,“ uviedol Vaško. Zložitá operácia trvala sedem hodín, pacientovi napojili ypsilonový bypas, vyčistili mu brušnú aortu a tepny na stehnách a ľavú nohu rekonštruovali zložitým spôsobom až pod koleno. Skúsenosť lekárov je taká, že pacienti prichádzajú často až v kritickom stave. Podľa Vaška v rizikovom veku by si mal dať každý urobiť preventívne vyšetrenie. Kontrolka začína svietiť vtedy, keď človek, ktorý bežne prešiel kilometer chôdze peši, zrazu pociťuje po 200 metroch rôzne obmedzenia.
Na prešovskom pracovisku cievnej chirurgie pracuje šesť lekárov, 12 sestier, sanitárka a ošetrovateľ. K dispozícii je 14 postelí. Podľa primára chcú rozšíriť poskytovanie služieb v oblasti rádiointervenčných metód zameraných na tepnový systém zásobujúci mozog, modernejšie metódy endoskopické i laserové operácie na žilovom systéme. Podľa koncepcie pre Prešovský kraj by mali mať 57 lôžok. Toto oddelenie pôsobí ako konzultačné a spádové pracovisko pre cievnu chirurgiu pre celý kraj.