Ministerstvo zdravotníctva by preto malo navrhnúť ďalšie kroky, ako zvýšiť zdroje zdravotníctva, zhodli sa oslovení poslanci SNS a Smeru-SD. Zámer povinne poistiť viac ako tri milióny Slovákov v dvoch štátnych zdravotných poisťovniach presadzuje minister zdravotníctva Ivan Valentovič.
"Aj keby sme miliardu získali, v celom poskytovaní zdravotnej starostlivosti a zdravotníctva je to málo, a tá miliarda by problémy nevyriešila," reagoval po zasadnutí zdravotníckeho parlamentného výboru poslanec Slovenskej národnej strany (SNS) Štefan Zelník na snahy poistiť deti, dôchodcov, či vojakov v štátom kontrolovaných poisťovniach.
Slovenské zdravotníctvo by tento rok malo podľa odhadov hospodáriť s necelými 90 miliardami korún, čo je asi o deväť miliárd korún viac, než vlani. Ministerstvo zdravotníctva očakáva, že ak posilní štátne zdravotné poisťovne, obmedzí tým možné príjmy štyroch súkromných zdravotných poisťovní a získané peniaze využije na zdravotnú starostlivosť.
Na výraznejšie zlepšenie zdravotníctva to však nebude stačiť, myslí si Ján Zvonár z najsilnejšej vládnej strany Smer-sociálna demokracia, ktorá nominovala súčasného ministra zdravotníctva Valentoviča. "Je to jeden z krokov, na ktoré budú nadväzovať aj ďalšie," povedal Zvonár. Bližšie ich však nespresnil.
Východiskom by podľa Zelníka mohlo byť takzvané komerčné pripoistenie. Z neho by boli hradené náklady za nadštandardnú liečbu, pretože súčasné zdroje nestačia na zaplatenie všetkých zdravotných výkonov, dodal.
Výhrady voči zámeru povinne poistiť viac než polovicu obyvateľov vo Všeobecnej či Spoločnej zdravotnej poisťovni mal už skôr aj poslanec tretej koaličnej Ľudovej strany-Hnutia za demokratické Slovensko Milan Urbáni. Boli by tým podľa neho obmedzení poistenci, ktorí by si slobodne nemohli vybrať zdravotnú poisťovňu.
Napriek tohtoročnému nárastu zdrojov v zdravotníctve sa podľa riaditeľov nemocníc nepodarí znížiť viac než šesťmiliardový dlh zdravotníckych zariadení. Približne štyri miliardy chýbajú aj na zvýšenie miezd zdravotníkov, ktorí by chceli zarobiť o 30 percent viac než vlani.
grm boa