BRATISLAVA 14. marca (SITA) - Zahraničný výbor Národnej rady SR na dnešnom zasadnutí jednohlasne schválil prerušenie rokovania o troch návrhoch poslancov na prijatie Deklarácie NR SR k návrhom na budúci štatút srbskej provincie Kosovo. Termín začiatku rokovaní o návrhu spoločného textu jednej deklarácie, ktorý by združoval stanoviská koalície a opozície ku Kosovu, je predbežne stanovený na budúci utorok. Do rokovaní by sa mali zapojiť všetky poslanecké kluby. Zahraničný výbor dospel k rozhodnutiu o odklade rokovaní o Kosove po dlhej výmene názorov medzi koalíciou a opozíciou. Rozhodnutie výboru si nevypočul minister zahraničných vecí Ján Kubiš, ktorý z rokovania odišiel skôr, pretože sa ponáhľal na zahraničnú služobnú cestu.
Strana maďarskej koalície (SMK) bude veľmi rada, ak sa parlamentu podarí prijať jednotnú deklaráciu o Kosove, uviedol pre médiá poslanec József Berényi. Dodal, že pre SMK je dôležité, aby sa v deklarácii objavila jednoznačná podpora doterajších aktivít splnomocnenca generálneho tajomníka OSN pre Kosovo Marttiho Ahtisaariho. Berényi sa obáva, že práve toto bude kameňom úrazu. Obáva sa, že SR môže rozbiť európsku jednotu, ktorá je pre SMK rozhodujúca. Rozhodnutie NR SR by malo padnúť najneskôr o dva týždne, ešte predtým, ako Ahtisaari predloží svoj návrh Bezpečnostnej rade OSN, dodal Berényi. Ahtisaari už skončil rokovania so zástupcami Belehradu a kosovských Albáncov. Predseda zahraničného výboru Boris Zala (Smer-SD) sa obáva, že to, čo Fín dopraví do BR OSN, sa nebude podstatne líšiť od návrhu, ktorý v sobotu pobúril čelných srbských predstaviteľov a bude obsahovať zmienku o samostatnosti provincie.
Na prahu tretieho tisícročia sa nesmie stať, aby medzinárodné spoločenstvo nadiktovalo Srbsku, že sa musí vzdať svojho územia, uviedol poslanec NR SR Mikuláš Dzurinda (SDKÚ-DS), čím signalizoval, že pre jeho stranu bude neprijateľná parlamentná deklarácia, ktorá by obsahovala zmienku o samostatnom Kosove proti vôli Belehradu. Podľa Dzurindových slov by sa medzinárodné spoločenstvo zachovalo krátkozrako a nesprávne, ak by rozhodlo o vzniku nového zvrchovaného štátu Kosovo bez súhlasu Srbska.
Dzurinda v diskusii kritizoval vládu za to, že doteraz neposkytla politicky jednoznačné stanovisko ku Kosovu. Kubiš sa bránil argumentom, že vládne stanovisko je konzistentné a MZV sa nebude púšťať do extrémnych a hypotetických vyjadrení o záležitosti, ktorá ešte nie je dokončená. Okrem toho Kosovo nie je na Slovensku a je vecou Belehradu a Prištiny. Dzurinda oponoval, že Ahtisaariho návrh bude obsahovať aj stanoviská jednotlivých krajín a Slovensko by sa malo vyjadriť, kým je čas. Kubiš tlmočil názor srbského premiéra Vojislava Koštunicu, ktorý mu na pondelňajšom stretnutí v Belehrade povedal, že mu pripadá, ako keby bolo Kosovo na Slovensku, keď tak výrazne zasiahlo do našej vnútornej politiky. Kubiš nevedel odhadnúť, koľko irónie Koštunica vložil do svojho výroku.
Poslanec Juraj Horváth (Smer-SD) označil SDKÚ-DS za hysterickú, pretože chce slovenskú diplomaciu dotlačiť do predčasných stanovísk, atakuje ju a chce jej zviazať ruky. Dzurinda reagoval, že SDKÚ-DS sa chce zúčastniť na politickom formulovaní spoločnej parlamentnej deklarácie o Kosove. Horvátha označil za politika, ktorý sa snaží aroganciou zakryť nedostatok kvalifikácie na politickú debatu tohto druhu.