Ťažba v 1314 porastoch TANAPu bola podľa Lesoochranárskeho združenia (LZ) VLK vykonaná bez súhlasu na zásah do biotopu európskeho alebo národného významu a bez udelenia výnimky z podmienok ochrany chránených druhov živočíchov, o ktorej udelení rozhoduje Ministerstvo životného prostredia SR.
Vzniklo pritom podozrenie, že v mnohých prípadoch došlo k likvidácii špecifickej štruktúry biotopov a dočasnému zániku jeho funkcií, uviedol dnes pre TASR Juraj Lukáč z LZ VLK. Združenie preto dnes podalo na Slovenskú inšpekciu životného prostredia (SIŽP) v Košiciach podnet na prešetrenie porušenia zákona o ochrane prírody a krajiny.
V súvislosti s týmto podaním sa LZ VLK dožaduje v centrále SIŽP v Bratislave aj vyšetrenia zastavenia konania proti Štátnym lesom TANAPu, ktoré viedol košický inšpektorát SIŽP na podnet LZ VLK. Dňa 7. júna 2005 totiž združenie upozornilo inšpekciu na ťažbu v Národnej prírodnej rezervácií Tichá dolina. Následný štátny dozor potvrdil, že Štátne lesy TANAP zasiahli do biotopu národného bez súhlasu orgánu ochrany prírody.
Napriek tomu SIŽP Košice nechala vyhotoviť dva odborné posudky stavu biotopu a po vyhodnotení ich záverov zastavila konanie preto, že "dôvod na konanie odpadol", tvrdí Lukáč. LZ VLK napadlo toto rozhodnutie, pretože inšpekcia nerozhodla o predmete podania, ktorý bol jednoznačný - zásah do biotopu bez súhlasu orgánu ochrany prírody.
O obidvoch podaniach budú zástupcovia združenia VLK osobne informovať zástupcu Európskej komisie, riaditeľa DG Environment Ladislava Miku. Zúčastní sa na konferencii Podkôrny hmyz, jeho vplyv na lesné ekosystémy v chránených územiach a možnosti využitia štrukturálnych fondov EÚ pri ochrane prírody a krajiny, ktorá bude 18. až 20. marca 2007 v Podbanskom.