BRATISLAVA 15. marca (SITA) - "Zmeňte svoje vyhlásenie tak, že z neho odstránite slovo páchatelia. Použitím tohto slova de facto akceptujete, že obžalovaní sú vinní ". Takto znie jedna časť oficiálnej písomnej výzvy štyroch poslancov Európskeho parlamentu (EP) slovenskému premiérovi Robertovi Ficovi, ktorý počas februárovej návštevy Líbye označil bulharské zdravotné sestry a palestínskeho lekára, obvinených z nakazenia stoviek líbyjských detí vírusom HIV, za páchateľov. List obsahujúci výzvu poslal agentúre SITA Radomír Janský, asistent českej poslankyne EP za Európsku ľudovú stranu Jany Hybáškovej. Okrem nej sa pod výzvu podpísali ďalší traja europoslanci z frakcie európskych ľudovcov - Charles Tannock z Veľkej Británie, Gunnar Hökmark zo Švédska a Nemec Michael Gahler. " Všetkým obžalovaným sa ospravedlňte za akékoľvek nedorozumenia, ktoré váš obviňujúci výrok mohol spôsobiť," znie druhá časť výzvy europoslancov premiérovi Ficovi.
Podľa oficiálneho stanoviska EÚ sú obžalované bulharské sestričky a palestínsky lekár nevinní, kým nebudú označení za vinných po spravodlivom súdnom procese. Proces, ktorý proti obžalovaným vedie líbyjský súd, nepovažuje EÚ za spravodlivý, uvádza sa v liste. Navyše, podľa správy medzinárodnej komisie expertov epidémia AIDS vypukla dávno predtým, ako bulharské sestričky a palestínsky lekár pricestovali do Líbye. Z tejto správy teda vyplýva, že obžalovaní nemôžu byť vinní, pokračuje text listu. Európsky parlament prijal spoločnú rezolúciu, v ktorej odsúdil verdikt líbyjského súdu o treste smrti pre zdravotníkov. Eurokomisárka pre vonkajšie záležitosti a susedskú politiku Benita Ferrero-Waldnerová uviedla, že EÚ neakceptuje tento verdikt. Šéf Európskej komisie José Manuel Barroso označil trest smrti pre obžalovaných zdravotníkov za totálne nespravodlivý, uvádza sa v liste.
" Ako predsedu vlády členského štátu EÚ Vás žiadame, aby ste rešpektovali stanovisko EÚ k tomuto súdnemu procesu," vyzývajú europoslanci Roberta Fica v liste. Stanovisko EÚ je v súlade so základnými medzinárodnými etickými a právnymi princípmi, ktoré únia prijala. "Tieto princípy ste podľa nášho názoru vašimi výrokmi podkopali," pokračuje text listu, "láskavo vás žiadame, aby ste tieto vyhlásenia stiahli. Inak bude pre nás veľmi ťažké bojovať s líbyjskými úradmi, aby zrušili nehorázny súdny verdikt, keď jeden členský štát únie prezentuje iné stanovisko, ako ostatné krajiny EU-27 ", končí sa oficiálny list Robertovi Ficovi.