Ministerstvo totiž navrhlo zrušiť tie druhy lôžok, ktorých je už v súčasnosti nedostatok, zhodli sa na zasadnutí zdravotníckeho parlamentného výboru viacerí poslanci opozície. Zámer ministerstva by sa mal dopracovať aj podľa koaličných poslancov. Minister zdravotníctva Ivan Valentovič sa k jednotlivým výhradám nevyjadril.
Na Slovensku chýbajú chronické lôžka
"To, čo Slovensku chýba, sú predovšetkým chronické lôžka," vyhlásil predseda parlamentného výboru Viliam Novotný z SDKÚ-DS expremiéra Mikuláša Dzurindu. Napriek tomu ministerstvo podľa neho navrhlo, aby v nemocniciach zaniklo 2400 chronických lôžok, na ktorých sa liečia napríklad dlhodobo chorí pacienti.
Najviac chorých je navyše podľa Novotného na východe Slovenska, ale približne polovica z plánovaného rušenia zasiahne práve dva východoslovenské kraje. "Chorobnosť je vyššia na východe Slovenska, je tam väčšia práceneschopnosť, napriek tomu chcete najviac redukovať na východe Slovenska," povedal Novotný. Podobné výhrady mala aj poslankyňa opozičného KDH Mária Sabolová.
Za nereálnu označila filozofiu a metodiku správy aj poslankyňa KDH Mária Sabolová. "My nemáme dnes stanovenú koncepciu, kde by sa hovorilo o kvalite, kde by bola reálna potreba chorobnosti, reálna dostupnosť pre jednotlivých pacientov," doplnila s tým, že v správe použili staré údaje o počte lôžok z roku 2005, pričom v roku 2006 už došlo k ich redukcii. Ako dodala, dôvodmi na predloženie materiálu sú vraj sťažnosti pacientov, ale neexistuje žiadny materiál, ktorý by hovoril o kvalite služieb, alebo o tom, čo si vyžadujú pacienti. Navrhla preto vrátiť materiál na dopracovanie, vo výbore jej to však neprešlo.
S vylepšením návrhu súhlasia aj koaliční poslanci
Návrh ministerstva zdravotníctva by sa mal vylepšiť aj podľa koaličných poslancov. "Navrhované kroky možno nie sú ideálne," povedal Ján Zvonár z najsilnejšej vládnej strany Smer-sociálna demokracia, ktorá do funkcie nominovala ministra zdravotníctva Valentoviča.
Zrušiť lôžka bude navyše podľa opozície možné len prostredníctvom zdravotných poisťovní. Viacej než tretina z asi 5,4 milióna poistencov je však v súčasnosti poistená v súkromných zdravotných poisťovniach a tie sa s plánom ministerstva zdravotníctva nemusia stotožniť, povedal Novotný.
Podľa Milana Urbániho z ĽS-HZDS sa mala dobre pripraviť reforma zdravotníctva exministra Rudolfa Zajaca. V systéme je málo peňazí na zaplatenie reálnych výkonov a reálnych nákladov," dodal. Okrem toho treba vypracovať mapu zdravotníckych zariadení a kontrolný systém. Štefan Zelník zo SNS dodal, že treba zadefinovať minimálnu sieť a regionálne rozdiely v chorobnosti sú na Slovensku podľa neho minimálne.
Jozef Valocký zo Smeru-SD zdôraznil, že zníženie počtu lôžok je nevyhnuté pre zvýšenie zdrojov do iných zariadení, aby občan dostal lepšiu zdravotnú starostlivosť.
Podľa ministra Valentoviča je materiál na ďalšiu diskusiu
Minister očakáva, že po zrušení nedostatočne využívaných lôžok by sa v nemocniciach mohla efektívnejšie využívať asi miliarda korún. Peniaze by mohli ísť napríklad na zvýšenie platov zdravotníkov.
Minister zdravotníctva Ivan Valentovič návrh obhajoval a dodal, že už majú aj aktuálne a čísla a o konečnom riešení budú diskutovať aj so zdravotnými poisťovňami. Ide podľa neho o materiál určený na ďalšiu diskusiu. V súvislosti s tatranskými liečebňami dodal, že lôžka neruší, len je proti tomu, aby štát týmto podnikateľom cez poistenie garantoval všetky lôžka.
Ministerstvo však zatiaľ nevie, kedy návrh na rušenie lôžok predloží na rokovanie vlády. "Zatiaľ nevieme presne povedať časový horizont, bude to však ešte tento rok," reagovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Silvia Balázsiková. Vláda by podľa nej mala rozhodnúť o novej minimálnej verejnej sieti zdravotníckych zariadení, ktoré určí najnižší možný počet lôžok v jednotlivých krajoch.
Celkovo by na lôžkovú zdravotnú starostlivosť malo ísť tento rok podľa odhadov necelých 23 miliárd korún z asi 90 miliárd Sk, s ktorými by malo hospodáriť slovenské zdravotníctvo. Nemocnice sú však vo viac než šesťmiliardovej strate a ďalšie približne štyri miliardy korún by si vyžiadal nárast miezd zdravotníkov v nemocniciach o 30 percent, ktorý požadovali odborári.
aktualizované 16:47
Autor: zh

Beata
Balogová
