BRATISLAVA 15. marca (SITA) - Parlament by sa mal zákonom, ktorý rieši otázky environmentálnych škôd, zaoberať koncom roka. Jeho prijatie je základným predpokladom na efektívne čerpanie 200 až 300 miliónov eur z fondov Európskej únie (EÚ) v rokov 2007 až 2013. Slúžiť by mali na odstraňovanie starých environmentálnych škôd. Povedal to na dnešnej tlačovej besede štátny tajomník ministerstva životného prostredia Jaroslav Jaduš po skončení okrúhleho stola s predstaviteľmi priemyselnej sféry, rezortu životného prostredia a Greenpeace.
"Potrebujeme mať na stole čo najkvalitnejší a najlepší zákon, ktorý by bol všeobecne akceptovateľný a na základe ktorého by sme sa vyrovnali s dlhmi minulosti," konštatoval Jaduš. Ako dodal, zákon musí mať takú konečnú podobu, aby ho nebolo treba v blízkej budúcnosti novelizovať. "Aby sa tak nestalo, musíme vedieť o potrebách priemyslu, názoroch MVO, ale aj samotného ministerstva životného prostredia. Chceme nastoliť také podmienky, aby neboli pre priemysel úplne likvidačné, no zároveň nedošlo k znečisťovaniu životného prostredia," povedal Jaduš.
Zákon, ktorý je v súčasnosti v pracovnej podobe, by mal podľa riaditeľa sekcie geológie a prírodných zdrojov MŽP Jozefa Franzena presne zadefinovať, čo environmentálna záťaž je, kto ju spôsobil, mal by pevne stanovovať autorizované osoby, ktoré môžu asanáciu vykonávať ako aj definovať úlohy štátnych orgánov a samospráv. "Zákon by mal hovoriť aj o miere rizika a sankciách," dodal Franzen. Ako uviedla Vlasta Jánová z odboru geologických faktorov MŽP, najvyššia sankcia 10 miliónov hrozí tomu, kto nepredloží alebo zamlčí okolnosti, ktoré by viedli k nesprávnemu alebo falošnému určeniu zodpovednej osoby za environmentálnu záťaž.
Ako uviedla Kateřina Věntusová z Greenpeace, pripravovaný zákon je dobrý, spĺňa svoju funkciu a prinesie zmenu a skvalitnenie životného prostredia. "Veríme, že sa celý proces prijatia zákona urýchli, pretože zdržiavanie má ekonomické ako aj ekologické následky," povedala Věntusová. Podľa nej sa v minulosti odhadovalo, že na Slovensku je vyše 30 tisíc environmentálnych záťaží, súčasné prieskumu ukazujú, že ich je menej.
Podľa zástupcu Zväzu priemyslu SR Jozefa Mikulca je dôležitá inventarizácia záťaží, keďže tá doposiaľ nebola systematicky urobená. "Rovnako dôležitá je aj analýza rizika, pretože nie každá prináša riziko. Niektoré kontaminanty, ktoré sú v prostredí, sa aj pomocou času postupne rozkladajú," konštatoval Mikulec. Ako dodal, "sme zato, aby sa otázky okolo zákona čo najskôr vyriešili, aby sa mohla riešiť otázka kofinancovania z fondov EÚ."