Agentúru SITA o tom informoval hovorca SIŽP Michal Štefánek.
Výsledky analýzy všetkých vzoriek ukázali, že obsah ťažkých kovov ani v jednom prípade neprekročil medzné hodnoty koncentrácie rizikových látok stanovené zákonom. Aj to svedčí o tom, že znečistenie povrchových vôd, zistené vo vzorkách odobratých deň po výbuchu munície, bolo jednorazové. Išlo o tzv. havarijnú vlnu, doplnil Štefánek.
Hodnoty, ktoré inšpektori zistili, sa bežne vyskytujú v prírodnom prostredí. Stav pôdy a podzemnej vody na zasiahnutom území bude však možné komplexne zhodnotiť až po podrobnom hydrogeologickom prieskume po sprístupnení celého územia, zdôraznil Štefánek.
Vzorky inšpektori Slovenskej inšpekcie životného prostredia odoberali v spolupráci s pracovníkmi mobilného laboratória Slovenskej agentúry životného prostredia.
SIŽP v prvých vzorkách vody odobratých po výbuchu našla až 30-násobne viac šesťmocného chrómu než ako odporúča norma. Prekročené boli aj hodnoty ťažkých kovov olova, kadmia, medi a ortuti. Za znečistenie vody môže SIŽP podľa zákona uložiť päťmiliónovú pokutu. Ďalšie vzorky odobraté z potoka týždeň po výbuchu už boli v poriadku. Explózia podľa skoršieho vyjadrenia ministerstva životného prostredia nezamorila ani ovzdušie v okolí Novák.
Výbuch si doteraz vyžiadal okrem piatich potvrdených obetí aj vyše 30 zranených. Traja ľudia sú stále nezvestní. Tlaková vlna po výbuchu tiež porozbíjala stovky okien a poškodila niekoľko domov.
aktualizované 15:29Autor: zh

Beata
Balogová
