SNS je zásadne proti predloženému návrhu Zákonníka práce. „Sme presvedčení, že Zákonník práce je obojsmerná, nie jednosmerná ulica. A na tej obojsmernej ulici by mali byť zamestnávatelia a odborové zväzy,“ vyhlásil dnes po rokovaní rozšíreného predsedníctva strany v Oščadnici predseda národniarov Ján Slota.
Príkladom nedobrých vzťahov odborov k zamestnávateľom je podľa Slotu Kia Motors Slovakia v Žiline, kde odbory umelo vyvolávajú pnutie, pričom kórejskí investori začínajú mať pochybnosti o tejto investícii na Slovensku.
„Vyzývam odborárov, aby si uvedomili, že tu je trhová ekonomika a socializmus sme pochovali v roku 1989. A dúfam, že sme pochovali aj komunizmus,“ vyhlásil Slota. SNS podľa neho je za prijatie Zákonníka práce, ale takého, ktorý bude výhodný pre odborové zväzy, ale aj zamestnávateľov. „Bez toho, aby zamestnávatelia mali vytvorené podmienky nebude ani zamestnanosť, ani prosperita,“ zdôraznil.
Chystaná novela Zákonníka práce vyvolala vlnu nespokojnosti medzi zamestnávateľmi a podnikateľskými združeniami. Ku kritike opozičných strán sa pridala tiež koaličná ĽS-HZDS, ktorá má výhrady hlavne k obmedzovaniu nadčasovej práce a nahrádzaniu práce na živnosť zamestnaneckými pracovnými pomermi.
O pripravovaných zmenách bude ešte pred rokovaním vlády viackrát diskutovať tripartita. Najbližšie sa k téme Zákonníka práce zíde mimoriadne v pondelok. Tento týždeň o novele debatoval premiér Fico s odborármi, chystá sa tiež diskutovať o nej so zamestnávateľmi. Súčasnú úpravu zákonníka presadila ešte bývalá vláda Mikuláša Dzurindu, ktorá ho zmenila v prospech podnikateľov.
Novelu Zákonníka práce mala vláda posúdiť pôvodne do konca marca, pre množstvo pripomienok sa však ňou bude zaoberať pravdepodobne v polovici apríla. Zmeny v pracovnom práve by mali nadobudnúť účinnosť od júla. Ešte predtým ich však musí schváliť parlament a podpísať prezident.
Nespokojnosť s výmenami na krajských úradoch
Slovenská národná strana (SNS) je nespokojná s doterajšími personálnymi zmenami na úrovni obvodných úradov, krajských úradov a špecializovanej štátnej správy.
"Skoro po trištvrte roku pôsobenia vo vládnej koalícii sme na stredných a nižších stupňoch nedokázali vymeniť určité persóny, ktoré mali byť už dávno vymenené. Toto pokladáme za veľký nedostatok koalície," uviedol Slota. Podpredsedníčka SNS Anna Belousovová dodala, že národniari vstupom do vládnej koalície prevzali určitú politickú zodpovednosť a na jej vykonávanie treba presadiť aj prevzatie politickej moci, čo sa neuskutočnilo.
Ústredná tajomníčka ĽS-HZDS Zdenka Kramplová pripúšťa, že výhrady SNS ohľadom nedostatočných personálnych zmien na úradoch štátnej správy môžu byť oprávnené. "Je možné, že to budeme rozoberať zajtra na predsedníctve," povedala pre TASR.
Na margo doterajšieho plnenia volebného programu SNS Slota vyjadril spokojnosť s prácou ministrov školstva, životného prostredia a výstavby a regionálneho rozvoja. "Samozrejme, každá práca má aj svoje úskalia a máme ich aj my na našich ministerstvách. Sú zapríčinené rôznymi názormi aj v rámci koalície na riešenie niektorých problémových vecí, ale to ide s prácou. Kto robí, robí aj chyby, robíme ich aj my," informoval Slota.
Predseda SNS sa však kriticky vyjadril o činnosti niektorých štátnych tajomníkov. "Niektorí štátni tajomníci si začínajú namýšľať, že sú viac ako ministri. Nechcem hovoriť konkrétne mená, ale ide napríklad o rezort ministerstva životného prostredia. Vedenie strany mi zakázalo tvrdo vystupovať v tomto smere, takže musím sa k tomu vyjadrovať jemnejšie.
Strana tiež navrhuje, aby malo Slovensko maximálne päť VÚC, prípadne tri s tým, že hlavné mesto by malo vlastný štatút.
Komunikácia medzi Slotom a Ficom viazne
Slota priznal, že v koalícii viazne komunikácia medzi ním a Robertom Ficom. "Trošku viazne komunikácia medzi mnou a predsedom Smeru, čo je na závadu". Podľa neho je možno Fico zaťažený cestovaním po rôznych teritóriách Slovenska a asi má dôležitejšie veci na starosti ako je stretávanie sa s koaličným partnerom. Zdôraznil, že Fica viackrát žiadal o stretnutie. "Komunikácia je však jednosmerná, odozvu z druhej strany nemám," uviedol. Zároveň dodal, že nikdy nebude robiť žiadne kroky bez toho, aby nekomunikoval s koaličnými partnermi, ale oni musia byť na rokovaniach tiež fyzicky prítomní. "Ja nemôžem rozprávať so vzduchom," vyhlásil. Slota verí, že po uzdravení Vladimíra Mečiara sa predsedovia troch koaličných strán stretnú v trojici.
Ficova hovorkyňa Silvia Glendová tvrdí, že premiér sa so Slotom stretáva pravidelne vo štvrtok. Podľa nej stretnutia bývajú vždy vtedy, keď má premiér Fico svoj program v Bratislave. "Momentálne predseda vlády pripravuje zvolanie koaličných partnerov berúc do úvahy aj zdravotný stav predsedu Ľudovej strany - HZDS Vladimír Mečiara," vysvetlila premiérov postoj v reakcii na kritiku SNS Glendová.
Ústredná tajomníčka ĽS-HZDS Zdenka Kramplová v reakcii pre TASR iba uviedla, že jej strana aktuálne nepociťuje problém nestretávania sa lídrov koaličnej trojky. Odôvodnila to tým, že Mečiar sa po ťažkej operácii srdca zotavuje a nemohol by sa na stretnutiach rád zúčastniť.
Obava, že peniaze z EK prídu až na jeseň
SNS sa tiež obáva, že by peniaze z Európskej komisie (EK) p re neschválenie Národného strategického referenčného rámca mohli prísť na Slovensko až na jeseň, čo je pre národniarov absolútne neprijateľné. Problémom je v Bruseli podľa Slotu jednoznačne spochybnená kapitola rezortu zdravotníctva. "Brusel nesúhlasí s vytvorením novej kapitoly, ako to predložila SR. Obávam sa, že ak budeme naťahovať problematiku tejto kapitoly zdravotníctva, mohli by byť peniaze z EK až na jeseň, čo je absolútne neprijateľné. Urobíme všetko pre to, aby Národný strategický referenčný rámec bol čím skôr ukončený, a aby sme mohli v Bruseli prezentovať jednotný názor za koalíciu," povedal dnes Slota.
Do výstavby štadióna sa miešajú nekompetentní
SNS prekáža, že pri výstavbe národného futbalového štadióna sa angažujú ľudia, ktorí na to nemajú kompetenciu. "Ľudia, ktorí nemajú kompetenciu, pričom nechcem znižovať úroveň splnomocnenca vlády Dušana Galisa, ktorý je môj kamarát, ale určite nemá právo obchádzať kompetencie ministra školstva, pretože on je kompetentný prideľovať peniaze a predovšetkým je za to zodpovedný. Pri výstavbe týchto športovísk ide o milióny korún a sú tam všelijaké tendencie. Jediná objektívna záruka optimálneho využitia týchto zdrojov je minister školstva," uviedol dnes Slota.
Minister školstva Ján Mikolaj verí, že do dvoch mesiacov bude jasné, akým spôsobom bude výstavba národného futbalového štadióna, ale aj zimného štadióna financovaná. Prvou možnosťou je, že štadióny postavia investičné skupiny zo súkromného kapitálu, pričom štát do toho zasahovať nebude. O tom podľa Mikolaja v súčasnosti rokujú. "Podľa mňa multifunkčný zimný štadión by sa takto mohol postaviť, ale národný futbalový štadión nie," povedal Mikolaj pre agentúru SITA. Druhou možnosťou je, že štadión postaví štát a treťou, ktorú preferuje aj Mikolaj, je súkromno-verejné partnerstvo. "Štát na základe výberového konania vyberie koncesionára, ktorý naprojektuje, postaví a vyfinancuje výstavbu štadióna. Následne ho bude 25 až 30 rokov prevádzkovať," objasnil Mikolaj. Podľa neho štát bude podľa koncesionárskej zmluvy splácať istinu a možno aj úroky .
Autor: mv, ks

Beata
Balogová
