ĽS-HZDS trvá na svojich viacerých pripomienkach k návrhu Zákonníka práce. Viaceré z nich už rezort práce, sociálnych vecí a rodiny akceptoval. Jednou z nich je napríklad zachovanie zamestnania na dobu určitú s tým, že takéto dohody sa môžu reťaziť, ale skúšobná doba sa počíta len pri prvom uzavretí zmluvy. ĽS-HZDS je tiež za zachovanie práce na živnosť. Minister pôdohospodárstva upozornil, že pre štátne lesy pracuje na živnosť veľa ľudí.
Strana bývalého premiéra Vladimíra Mečiara presadzuje najmä zachovanie súčasného počtu 250 hodín dobrovoľnej nadčasovej práce ročne, chce tiež ponechať možnosť práce na živnosť namiesto zamestnaneckej zmluvy či reťazenia zmlúv. Ďalšie výhrady sa týkajú plánovaného posilnenia postavenia odborov v podnikoch.
Podľa Zdenky Kramplovej nie je dobrý ani návrh týkajúci sa ukončenia pracovného pomeru zo strany zamestnanca skôr, ako mu uplynie výpovedná lehota. "Ak je zamestnanec vo výpovednej lehote a ukončí v tejto dobe pracovný pomer, tak musí podľa návrhu zamestnávateľovi zaplatiť svoju priemernú mzdu. S tým nesúhlasíme ani my, ani odbory," povedala Kramplová.
Osobitným problémom je otázka nútenia zamestnávateľov, aby ich zamestnanci pracovali na živnosť. "Sú odvetvia, kde takéto nútenie nemá opodstatnenie. A naopak odvetvia, kde viac vyhovuje obom stranám pracovať na živnosť. To treba ešte doriešiť," povedala Kramplová. Za nezmysel označila možnosť odborov zastaviť prevádzku. "Treba, aby do hry viac vstúpili inšpektoráty práce, odbory by nemali suplovať ich kompetencie," povedala Kramplová.
"Sú tam aj veľmi pozitívne veci," poznamenal k návrhu novely Urbáni. Ak ministerstvo požiadavky strany zohľadní, ĽS-HZDS nebude mať k novele výhrady, dodal. Ústredná tajomníčka ĽS-HZDS Zdenka Kramplová doplnila, že koalícia by mala o návrhu diskutovať na koaličnej rade ešte predtým, než sa návrhom bude zaoberať vláda.
Návrhy ministerstva, ktoré by podľa premiéra Roberta Fica mali zlepšiť postavenie zamestnancov, už skôr kritizovali aj zástupcovia zamestnávateľov.
Koalícia je pevná napriek slovám Slotu
Koalícia je podľa Milana Urbániho pevná napriek vyhláseniam predsedu SNS Jána Slotu, ktorý v piatok kritizoval komunikáciu v koalícii. „Nie sme nespokojní s komunikáciou,“ uviedol dnes na tlačovej besede počas rokovania Republikového predstavenstva strany v Bratislave Urbáni. Ústredná tajomníčka ĽS-HZDS Zdenka Kramplová dodala, že jej strana chce témy o ktorých hovoril Slota otvoriť na rokovaní Koaličnej rady. Kramplová verí, že rokovanie predsedov koaličných strán sa uskutoční do konca mesiaca.Republikové predstavenstvo sa zaoberalo dnes prípravou republikového snemu strany, ktorý má byť 9. júna v Nitre. Na ňom si delegáti zvolia aj nové vedenie ĽS-HZDS. Doteraz prebehlo jedenásť okresných snemov. Na nich bol na predsedu navrhnutý výlučne Vladimír Mečiar.
Mečiar by sa mal vrátiť do politiky koncom marca
Vladimír Mečiar by sa mohol plne vrátiť do politiky koncom tohto mesiaca. Povedala to dnes Zdenka Kramplová. Mečiar, ktorému v januári operovali srdce, sa tak ešte nezúčastní na začiatku schôdze parlamentu. Koncom marca alebo začiatkom apríla by však už šéf ĽS-HZDS mal byť prítomný na pripravovanej koaličnej rade.
Návrat Mečiara z domáceho liečenia podľa Kramplovej závisí od postupu rehabilitácie. "Má zameškanú rehabilitáciu, nemohol chodiť kvôli chrípkovej epidémii mimo domu, ale prisľúbil mi, že by chcel isté pracovné záležitosti vybavovať koncom marca." Predsedu strany navštívila v piatok.
Počas Mečiarovej neprítomnosti sa prestala stretávať koaličná rada, Mečiar si totiž podľa Kramplovej neurčil svojho zástupcu. Predseda SNS Ján Slota sa medzitým médiám sťažoval, že v koalícii viazne komunikácia medzi ním a premiérom Robertom Ficom. "My sme za posledné dva mesiace neiniciovali žiadnu koaličnú radu, lebo pán predseda je chorý, taká bola aj dohoda s Ficom a Slotom," povedala.
Predsedovi ĽS-HZDS voperovali 21. januára v Banskej Bystrici štvornásobný by-pass, pretože mu hrozil kvôli zúženým cievam infarkt. Z nemocnice ho prepustili týždeň po zákroku.
Nevylučujú redukciu počtu rezortov
Podľa Milana Urbániho strana nevylučuje do budúcnosti redukciu počtu rezortov, prípadne spojenie ministerstva životného prostredia a rezortu pôdohospodárstva. "Treba spraviť detailnú analýzu toho, čo existuje a pripraviť nový model štátnej správy. V novom modeli je v budúcnosti možná redukcia, prípadne spájanie rezortov. V súčasnosti by to nebolo rozumné, ale do budúcna pripraviť dobrý zákon, za to sme a budeme sa na tom aj podieľať," povedal Urbáni.
Minister pôdohospodárstva za ĽS-HZDS Miroslav Jureňa však v súčasnosti nevidí dôvod, aby sa presúvali kompetencie z jeho rezortu na ministerstvo životného prostredia, o čom podľa neho uvažovala hlava štátu. "Tá téma bola otvorená pri stretnutí ministra životného prostredia Izáka s pánom prezidentom Gašparovičom 5. decembra. Bol tam prezentovaný návrh, aby sa výkon lesníctva kompletne presunul na rezort životného prostredia. S tým jednoznačne nesúhlasíme. Za nesystémové a chybu považujeme už to, že na rezort životného prostredia prešlo od nás vodohospodárstvo," povedal Jureňa.
Autor: ks

Beata
Balogová
