Bratislava 18. marca (TASR) - Prezident vojnového Slovenského štátu v rokoch 1939-1945 Jozef Tiso podľa člena Predsedníctva KDH Jána Čarnogurského nebol hlavný politicky zodpovedný najmä za protižidovské opatrenia.
"Dokonca deportácie začala vláda skôr než bol prijatý zákon a židovský kódex. Bol prezidentom, čiže z toho hľadiska niesol hlavnú zodpovednosť. Druhý moment je však to, že Tiso pri procese vedel, že ho čaká smrť. A zoči-voči sa správal dôstojne v tom zmysle, že prijímal a uznával súd, nežobral o milosť, nehádzal zodpovednosť na iných," reagoval v dnešnej relácii televízie TA3 V politike Čarnogurský na prieskum agentúry MVK, z ktorého vyplynulo, že až 40 percent sympatizantov KDH si váži Tisa. Z prieskumu tiež vyplynulo, že 48 percent má k Tisovi negatívny vzťah.
Podpredseda Smer-SD Dušan Čaplovič je presvedčený, že každú osobnosť v dejinách treba posudzovať v kontexte. "V tej konkrétnej situácii, keď sa mnohé osobnosti v našich dejinách rozhodovali, nebolo to jednoduché. Rád by som k tomu preto pristupoval s istou empatiou a hodnotil človeka v tom čase a priestore - čo urobil pozitívne, čomu sa mohlo zabrániť. Keďže bol v politickej funkcii nesie istú politickú zodpovednosť, ale nevidel by som to tak nekompromisne a jednoznačne ako sa často to v médiách prezentuje," myslí si Čaplovič.
Čarnogurský je však presvedčený, že Tiso bol čiastočne zodpovedný za to, čo sa dialo na Slovensku. "Čiastočne bol, pretože zastával formálne najvyššiu politickú funkciu. Najväčšiu zodpovednosť a aktivitu vyvíjala vláda, jej predsedom bol Vojtech Tuka. A kto dnes hovorí o Tukovi?" konštatoval.
Podľa podpredsedu SNS Jaroslava Pašku treba celé obdobie Slovenského štátu a pôsobenie Tisa vnímať komplexne. "Bol postavený pred voľbu, či nechá rozparcelovať Slovensko v prospech okolitých štátov alebo zoberie na seba bremeno udržať v tomto prostredí štát a snažiť sa národ ochrániť pred dôsledkami druhej svetovej vojny," zdôraznil v Paška. Nie všetko sa podarilo, pretože boli aj obete občania z radov Slovenského štátu. "Hodnotenie doby a pôsobenie vlády treba veľmi citlivo zvažovať a vinu i zodpovednosť prerozdeľovať tak ako tej dobe prináležala," doplnil podpredseda národniarov.
Premiér a predseda Smeru-SD Robert Fico ešte v januári vyhlásil, že má negatívne stanovisko k Slovenskému štátu z rokov 1939-1945 a toto obdobie vníma ako "fašistický Tisov štát".