Bratislava 19. marca (ČTK) - Slovenská koruna sa dnes výrazne spevnila na nové historické maximum voči euru a doláru. Prudké posilnenie koruny súviselo s posunutím centrálnej parity voči euru zhruba o osem percent. ČTK prináša prehľad dôsledkov, ktoré posilnenie koruny môže mať v rôznych oblastiach slovenskej ekonomiky.
- posilnenie znižuje cenovú konkurencieschopnosť a tržby slovenských vývozcov na zahraničných trhoch. Čím je koruna silnejšia, tým menej exportéri získavajú pri prepočte inkasa za predaj tovaru zo zahraničnej na domácu menu.
- môže sa prejaviť v zlacnení dovážaných tovarov na pultoch slovenských predajní, keďže obchodníci za ich dovoz platia vďaka silnejšej korune menej
- ukrajuje zo zárobkov ľudí v cudzine. Podľa údajov Štatistického úradu vlani v zahraničí pracovalo takmer 160.000 Slovákov. Medzi obľúbené krajiny, do ktorých odchádzajú za prácou, patria hlavne Británia, Írsko, Spojené štáty, Nemecko, Rakúsko alebo susedné Česko.
- znehodnocuje možné výnosy alebo zvyšuje straty z investovania do cenných papierov v cudzích menách. Ak investor aj zarobí na úrokoch, silná koruna pri prepočte z cudzej meny znižuje získané výnosy.
- zvýhodňuje dlžníkov, ktorí splácajú pôžičky v cudzích menách
- môžu zlacnieť dovolenky Slovákov v zahraničí. Cestovné kancelárie však zostavujú cenníky svojich produktov s časovým predstihom, takže silnejšia koruna sa môže prejaviť skôr v cenách last minute zájazdov a pri individuálnej turistike.
- predovšetkým slabší dolár umožňuje predajcom znižovať ceny pohonných látok, hoci tie sa odvíjajú hlavne od cien ropy a ropných produktov na svetových trhoch. Vďaka silnejšej korune voči doláru by mohol zlacnieť, prípadne nezdražovať plyn, od ktorého závisia tiež ceny tepla.
- zvýhodňuje nákupy v susedných krajinách. Slováci chodia najčastejšie do obchodov v Rakúsku, kde si za koruny môžu pri silnejšom kurze voči euru kúpiť viac.
NBS vystúpila proti silnej korune, pohrozila intervenciou
Dnešné prudké posilnenie koruny na nové maximá voči euru aj doláru bolo podľa guvernéra NBS Ivana Šramka príliš silné. Upozornil, že NBS je pripravená voči rekordným ziskom koruny zakročiť. Koruna sa dopoludnia spevnila o zhruba tri percentá po posunutí centrálnej parity v systéme výmenných kurzov ERM-II, v takzvanej čakárni na euro. Tým sa korune otvorila možnosť na posilnenie voči euru.
"Ta hodnota, ktorá je momentálne, je príliš silná. My tento kurz považujeme za príliš nadhodnotený," povedal Šramko novinárom.
Koruna sa dnes dostala pod 32,90 SKK/EUR, zatiaľ čo minulý týždeň, ešte pred oznámením zmeny centrálnej parity, končila na 33,94 SKK/EUR. Dostala sa tak vyše sedem percent pod novú paritu.
Pôvodne bola parita v novembri 2005 stanovená na 38,455 SKK/EUR. V piatok večer ju Európska komisia posunula na 35,4424 SKK/EUR. Koruna by sa tak mala udržať od 30,1260 do 40,7588 SKK/EUR. Nastavením parity NBS podľa Šramka naznačila rovnovážnu hodnotu kurzu.
Slovensko plánuje zaviesť euro v roku 2009, teda skôr ako napríklad Česko alebo Maďarsko. V systéme ERM-II, ktorý funguje ako "čakáreň" pred prechodom na jednotnú európsku menu, sa kurz koruny voči euru nesmie odchýliť viac ako 15 percent od parity. Analytik Slovenskej sporiteľne Michal Mušák v dennom komentári upozornil, že nová parita nemusí byť konverzným kurzom, ktorým sa budú prepočítavať napríklad platy či ceny pri prechode na euro.
Guvernér naznačil, že zmenu parity uprednostnila centrálna banka pred znížením sadzieb kvôli splneniu inflačného kritéria pre prevzatie eura. "Stále vidíme inflačné riziká, preto sme úrokové sadzby nezmenili," povedal. Hlavnú úrokovú sadzbu NBS drží od vlaňajšieho septembra na 4,75 percenta. Vlani ju v snahe skrotiť infláciu v štyroch krokoch zvýšila celkovo o 1,75 percentuálneho bodu.
"Firmy musia využívať všetky nástroje, aby si kurzové straty vedeli kompenzovať," odkázal Šramko podnikom, z ktorých viaceré sa už v minulosti sťažovali na silnú korunu.
Koruna sa v posledných mesiacoch výrazne spevňovala, keď jej pomáhal prílev zahraničných investícií a rekordne rýchly rast ekonomiky. Doterajšie maximum zaznamenala koruna skôr v tomto mesiaci, keď sa dostala na 33,80 SKK/EUR. Bola tak 12,1 percenta pod vtedajšou paritou.