Aj preto začínajú rokovať so zriaďovateľmi, s cieľom oboznámiť ich s postupom a kritériami, ktoré budú uplatňovať pri uzatváraní zmlúv s lôžkovými zariadeniami.
"Minister Valentovič chce zrušiť celé oddelenia, či nemocnice bez toho, aby preukázal, že to povedie k vyššej kvalite a efektivite. Rokovanie Výboru pre zdravotníctvo NR SR, ktoré sa konalo vo štvrtok 15. marca, nás presvedčilo, že ministerstvo zdravotníctva nemá jasné kritériá, na základe ktorých by mali poisťovne pristúpiť k redukcii lôžok," povedal pre TASR prezident Združenia zdravotných poisťovní SR (ZZP) SR Igor Dorčák. Podľa neho je nevyhnutné zachovať pluralitu a súťaž zdravotných poisťovní.
Pri uzatváraní zmlúv na ďalší rok a prípadnom rušení lôžok sa preto budú súkromné poisťovne riadiť vlastnou analýzou, ktorá nemusí byť v súlade s návrhom ministerstva zdravotníctva.
Ministerstvo zdravotníctva však môže podľa opozičných poslancov svoje predstavy presadiť prostredníctvom dvoch štátnych poisťovní - Všeobecnej (VšZP) a Spoločnej zdravotnej poisťovne (SZP). Tie napriek tomu, že od januára stratili asi pol milióna klientov, evidujú približne 3,5 milióna z celkového počtu asi 5,4 milióna poistencov. Štátne poisťovne by mali podľa odhadov rozdeľovať tento rok viac než 70 percent z približne 90 miliárd korún, ktoré by mali prísť do slovenského zdravotníctva. Ministerstvo chce navyše povinným prepoistením detí, dôchodcov a ďalších poistencov postavenie štátnych poisťovní posilniť.
ZZP je presvedčené, že takýto postup môže vážne ohroziť dostupnosť poskytovanej zdravotnej starostlivosti pre občanov dokonca bez akéhokoľvek kvalitatívneho zlepšenia.
Zatiaľ nie je známe, kedy minister zdravotníctva Ivan Valentovič predloží plán redukcie lôžok na rokovanie vlády. Vláda by mala prijať nariadenie o takzvanej minimálnej verejnej sieti zdravotníckych zariadení, ktoré by určilo najnižšie počty poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v jednotlivých regiónoch. Každá z poisťovní potom musí uzavrieť zmluvy najmenej s toľkými lekármi a nemocnicami, koľko určí nariadenie vlády.
Ministerstvo zdravotníctva očakáva od rušenia asi 6500 lôžok úsporu približne miliardu korún. Nemocnice však v súčasnosti čelia dlhom viac ako šesť miliárd korún a ďalšie miliardy žiadajú na zvýšenie platov odborári.
Autor: zh

Beata
Balogová
