Bratislava 19. marca (ČTK) - Zástupcovia vlády, zamestnávateľov a odborárov sa zatiaľ nedohodli na novele Zákonníka práca. Po dnešnom niekoľkohodinovom rokovaní sa ich spory ešte vyostrili v otázke najímania živnostníkov. V niektorých problémových oblastiach naopak naznačili možnú dohodu. Pred prerokovaním zmien Zákonníka práce vo vláde budú sociálni partneri diskutovať ešte trikrát.
Pri najímaní živnostníkov zamestnávatelia argumentovali tým, že navrhovaná zmena ohrozí tisícky pracujúcich živnostníkov. Odborári aj ministerstvo práce však tvrdia, že v novele Zákonníka práce chcú zamedziť najímanie živnostníkov na práce, ktoré môže vykonávať zamestnanec.
Spornou otázkou zostáva aj vyplácanie odstupného, tripartita by sa však mohla dohodnúť na opätovnom uzatváraní pracovného pomeru na dobu určitú.
Proti novele Zákonníka práce sa okrem zamestnávateľov postavili tiež opozičné strany. Výhrady k nej majú aj koaliční partneri najsilnejšej vládnej strany Smer-SD premiéra Roberta Fica, ktorý sa zasadzuje za prijatie zmien v pracovnom práve.
Koncom minulého týždňa chystanú novelu ostro napadol predseda SNS Ján Slota, podľa ktorého je jej návrh v súčasnej podobe pre národniarov neprijateľný. Námietky hlavne voči obmedzovaniu nadčasovej práce a najímania živnostníkov vyslovili tiež zástupcovia ĽS-HZDS.
"Určite bude politická dohoda možná. Pripravuje sa aj osobitné stretnutie koaličných klubov," povedala televízii TA3 ministerka práce Viera Tomanová. Výraznejšie zmeny v zákonníku však odmietla.
Zamestnávatelia dnes o zákonníku hovorili aj s opozičnou SDKÚ-DS. Obe strany chcú zvýšiť ochranu zamestnancov, nie však na ich úkor. Nesúhlasia tiež s posilňovaním postavenia odborárov. Zástupcovia zamestnávateľov oslovili s ponukou na podobné stretnutie všetky parlamentné strany, s ktorými sa majú zísť v blízkej dobe.
Kabinet by mal návrh novely Zákonníka práce prerokovať v polovici apríla, účinnosť by mala nadobudnúť po schválení v parlamente a po podpise prezidenta od júla.
leg prl