Bratislava 7. apríla (TASR) - Projekt financovania nevyhnutných opatrení proti znečisťovaniu životného prostredia na Slovensku predpokladá, že sa na ňom rovnakou sumou budú podieľať subjekty priemyselného sektora, komunálnej sféry a štát. Ako však v dnešnej diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy povedal minister životného prostredia László Miklós, znečisťovatelia krajiny by mali na ekológiu prispievať vyššou sumou, ktorá by umožnila znížiť náklady plynúce zo štátneho rozpočtu.
Exminister životného prostredia a poslanec Národnej rady SR za HZDS Jozef Zlocha v tejto súvislosti uviedol, že finančne nemožno zaťažiť len hospodársku sféru, ale viac prostriedkov by sa malo čerpať z ponúkaných grantov, alebo z recyklačných programov. Podľa neho štát sa bude musieť vždy podieľať na financovaní environmentálnej ochrany krajiny.
Obaja politici sa dotkli aj témy najviac znečistených regiónov. J. Zlocha zdôraznil paradox, že v súčasnosti je na týchto miestach, ako napríklad v Prievidzi a Bratislave, najvyšší vekový priemer obyvateľstva. L. Miklós však nebezpečenstvo vidí v budúcnosti, pretože u ľudí žijúcich v týchto oblastiach, a predovšetkým u detí, dochádza k zmenám a poruchám v imunitnom systéme, prejavujúcim sa nižšou odolnosťou voči vírusovým ochoreniam.
V súvislosti so snahou Slovenska o vstup do Európskej únie L. Miklós uviedol, že v otázkach štandardizácie a prispôsobenia životného prostredia si slovenská strana stanovila deväť čiastkových krokov, z ktorých niektoré majú byť ukončené až v roku 2010. "Mohli by sme toto obdobie skrátiť o rok, možno o dva, ale museli by sme si najprv vyriešiť problémy doma, nie v rámci EÚ," povedal minister. Podľa neho tu nejde o to, či vstupujeme do Európy, ale o ľudí. "Ak niektoré problémy nevyriešime, pôjde to na úkor kvality života obyvateľstva," dodal na záver s tým, že problematické je najmä spaľovanie nebezpečných odpadov, vypúšťanie dusičnanov do vody a chemické znečisťovanie pôdy a ovzdušia.