Košice 20. marca (ČTK) - Nemocnica v Košiciach-Šaci ako prvé zdravotnícke zariadenie na Slovensku prestala na novorodeneckom oddelení používať lekárske pomôcky z polyvinylchloridu (PVC). Nové pomôcky nebudú obsahovať nebezpečné ftaláty. Informovali o tom dnes predstavitelia nemocnice a zástupcovia organizácie Spoločnosť priateľov zeme (SPZ).
"Hlavným dôvodom boli zdravotné riziká, ktorým boli naši pacienti pri používaní doterajších pomôcok vystavení," povedala nemocničná hygienička Ľubomíra Bodnárová. Výmenu uskutočnili zatiaľ na novorodeneckom oddelení. Deti totiž považovali za najohrozenejšiu kategóriu.
Na oddelení vytipovali 40 pomôcok z PVC, ako infúzne súpravy, vyživovacie sondy a rôzne hadičky, ktoré sa zavádzajú do tela pacientov. Z nich sa totiž veľmi ľahko uvoľňujú nebezpečné ftaláty, ktoré môžu poškodiť reprodukčné orgány, pečeň, obličky a spôsobiť aj ďalšie ťažkosti.
"PVC bola kedysi veľmi bežná látka, dnes na jej použitie platia rozsiahle obmedzenia," uviedol Ladislav Hegyi z SPZ. Európska únia zakazuje použitie ftalátov v hračkách pre deti do troch rokov. Obmedzenia na používanie PVC v medicíne zatiaľ EÚ neprijala, viacero odborných inštitúcií však vydalo odporúčanie, aby nemocnice tieto pomôcky nepoužívali. S podobnou iniciatívou oslovila SPZ všetky nemocnice na Slovensku, kladne však reagovala len nemocnica v Šaci.
"Zmena pomôcok nás stála nejaké peniaze, ide však rádovo o neveľkú sumu," povedal riaditeľ nemocnice Juraj Vančík. Pomôcky z iných materiálov sú totiž v niektorých prípadoch drahšie. SPZ dnes zároveň odovzdala nemocnici ako dar spojovacie hadičky bez PVC v hodnote 10.000 korún.
Od používania pomôcok z PVC sa čiastočne dištancovali aj niektoré české nemocnice, napríklad v Prahe a Olomouci. Podobný záväzok prijalo viacero nemocníc v Rakúsku, Švédsku a ďalších krajinách.
igr boa