BRATISLAVA 20. marca (SITA) - Slováci vo veku 25 až 64 rokov sa málo vzdelávajú, Slovensko výrazne zaostáva za priemerom Európskej únie v ďalšom vzdelávaní dospelých. Vyplýva to z Návrhu stratégie celoživotného vzdelávania a celoživotného poradenstva, ktorý ministerstvo školstva predložilo do pripomienkového konania. Podľa materiálu neskorší odchod na dôchodok a starnutie populácie si okrem iného vyžaduje, aby sa začalo rozvíjať celoživotné vzdelávanie. V súčasnosti sa vzdeláva len 5 % dospelých. Do roku 2010 by to malo byť 12,5 %.
Pripravovaná stratégia má uľahčiť ľuďom prístup ku kvalitnému vzdelávaniu. Návrh stratégie upozorňuje na to, že neformálny systém vzdelávania dokáže pružne reagovať na nové vzdelávacie potreby a v rámci neho možno vytvárať vzdelávacie programy "šité na mieru." Podľa materiálu nevýhodou je, že neposkytuje formálne uznávané doklady o nadobudnutí kvalifikácie, čo by sa malo zmeniť. Materiál počíta s vytvorením národnej autority pre celoživotné vzdelávanie, ktorá bude inštitúciou rezortu školstva. Okrem iného bude mať na starosti systém uznávania výsledkov neformálneho vzdelávania. Zároveň bude dohliadať aj na kvalitu tohto vzdelávania.
Rozvoju celoživotného vzdelávania má pomôcť aj informačný systém, ktorý by mal obsahovať databázu certifikovaných vzdelávacích ustanovizní, certifikovaných lektorov a manažérov neformálneho vzdelávania, akreditovaných vzdelávacích programov a autorizovaných subjektov na overovanie výsledkov neformálneho vzdelávania pre získanie kvalifikácie. Ďalej sa plánuje zaviesť vzdelávací alebo daňový bonus za absolvovanie neformálneho vzdelávania.