KOŠICE 20. marca (SITA) – V Košickom kraji podstatne klesol záujem žiakov základných škôl o absolvovanie stredných odborných učilíšť (SOU), keď v školskom roku 2007/2008 sa na tento typ škôl hlási len 1 700 záujemcov, hoci kapacita je 3 800 detí a firmám začínajú chýbať kvalifikovaní robotníci. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Košického samosprávneho kraja (KSK) Zuzana Bobríková, kraj sa snaží vytvárať podmienky pre zvýšenie záujmu žiakov o štúdium na SOU rôznymi formami. „KSK poskytol 300 000 korún na modernizáciu a rekonštrukciu kováčskej dielne v SOU stavebnom na Ostrovského ulici. Zrekonštruovaná dielňa bude slúžiť žiakom - umeleckým kováčom, ktorí získali v stredoškolskej odbornej činnosti nejedno ocenenie,“ uviedla Bobríková. Doložila, že táto moderne vybavená internátna škola patrí medzi najväčšie na Slovensku a zaradila sa aj do európskej databázy.
V Košickom kraji majú v štruktúre škôl najväčšie zastúpenie stredné odborné školy - 49%, nasledujú odborné učilištia - 28% a gymnáziá - 23 % z celkového počtu škôl. Vývojové trendy v posledných rokoch však naznačujú, že rapídne klesá záujem o odborné učňovské školy a rastie záujem o gymnáziá. Popri širokej škále trojročných učebných stavebných odborov môžu žiaci absolvovať aj štvorročné odbory, po ukončení ktorých získajú výučný list aj maturitné vysvedčenie.
Podľa vyjadrenia vedúceho odboru školstva Úradu KSK Štefana Kandráča sa okrem rôznych prezentácií a Dní otvorených dverí pre deti a rodičov snažia aj o nadviazanie spolupráce s rôznymi podnikateľskými subjektmi. „Podľa vzoru USSK a Getrag Ford Transmissions sme získali už aj ďalších zamestnávateľov na spoluprácu pri výchove kvalifikovaných absolventov odborných škôl. Na spoluprácu pristupuje čoraz viac firiem, hlavne tie, ktoré sa etablovali v priemyselnom parku Kechnec – napríklad Kuenz SK a ďalšie združené v Klube investorov Kechnec, Steeltrans Košice, VSS Košice, V.O.D.S. O spoluprácu na odbornej príprave kvalifikovaných pracovníkov v konkrétnych odboroch sa zaujímajú aj niektoré spoločnosti podnikajúce v sfére hotelierstva a reštauračných služieb,“ povedal Kandráč. Podľa jeho názoru by však štát mal upraviť legislatívu týkajúcu sa stredných odborných škôl a súčasne motivovať zamestnávateľov k spolupráci so školami.