Slovenskí a českí vojaci budú spoločne pôsobiť v bojovej skupine Síl rýchlej reakcie Európskej únie.
Ako dnes po stretnutí s náčelníkom Generálneho štábu Armády Českej republiky Vlastimilom Picekom povedal náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl (OS) SR Ľubomír Bulík, slovenské ozbrojené sily dodajú do tejto jednotky približne 300 mužov mechanizovanej jednotky. Bojová skupina bude podľa Bulíka pripravená na viaceré možnosti nasadenia.
V prípade ťažkých podmienok pôjde o bojovú situáciu, kedy bude nasadená ťažká technika, ako sú napríklad bojové vozidlá pechoty. V prípade ľahšej situácie môže byť nasadená jednotka s ľahšou technikou ako sú napríklad aligátory. Bojová skupina môže byť tiež nasadená na humanitárne akcie. Aj keď otázka velenia bude ešte predmetom rokovaní, Bulík predpokladá, že väčšia časť velenia bude na českej strane. Bojová skupina by mala byť pripravená na nasadenie v prvej polovici roku 2009.
Partneri tiež diskutovali o príprave personálu. Cieľom je spoločne využiť kapacity oboch štátov na prípravu špecialistov. Slovenskí chemici by sa tak onedlho mohli školiť v Českej republike a českí špecialisti by zas chodili na ženijné školenia na Slovensko. Náčelníci štábov sa tiež dohodli na výmene rekreačných pobytov vojakov.
Na budúci mesiac by mali obidve strany dohodnúť ďalšie detaily spoločnej jednotky, vrátane jej financovania. Bulík doplnil, že na velení sa budú podieľať oba štáty spoločne, pričom väčšiu časť bude zabezpečovať česká strana.
Slovenský náčelník generálneho štábu tiež potvrdil, že naďalej sa uvažuje o spolupráci Slovenska a Česka v dopravnom letectve. Týkať by sa to malo hlavne logistiky a prípravy leteckého personálu. Prípadná spoločná dopravná letka je podľa neho politickou otázkou. Ministerstvo obrany už skôr avizovalo, že Slovensko by malo mať nové dopravné lietadlá, ktoré nahradia dosluhujúce Antonovy, do roku 2010. Stroje majú slúžiť na prepravu vojakov a materiálu do mierových operácií.
Slovensko a Česko chcú tiež spolupracovať pri príprave vojenských odborníkov, pri školení chemikov bude využívať slovenská strana skúsenosti Česka; Slovensko bude mať zase na starosti prípravu ženistov.
V súčasnosti majú obe krajiny vojakov v spoločnej jednotke v balkánskej misie NATO v Kosove.
Na vytvorení viac ako desiatich bojových skupín sa členské štáty únie dohodli v roku 2004. Vojaci by mali byť do desiatich dní od rozhodnutia Rady EÚ schopní zasiahnuť v krízovej oblasti. Môžu byť nasadení tiež v prípade živelných katastrof.
Slovensko sa okrem toho plánuje zapojiť aj do ďalších dvoch podobných bojových skupín. V roku 2010 by mali byť asi dve stovky slovenských vojakov súčasťou takejto jednotky spolu s Nemeckom, Poľskom, Litvou a Lotyšskom. Krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) chcú tiež vytvoriť do roku 2015 ďalšiu spoločnú bojovú skupinu pod poľským velením, podieľať by sa mala na nej aj Ukrajina.
aktualizované 13:45
Autor: ks, zh

Beata
Balogová
