BRATISLAVA 21. marca (SITA) - Občianske združenie (OZ) Kremnica nad zlato vyzýva poslancov Národnej rady SR, aby v súvislosti s pripravovanou novelou banského zákona neuprednostnili ekonomicky nevýhodné drancovanie posledných zvyškov nerastného bohatstva tejto krajiny pred znalostnou ekonomikou a rozvojom cestovného ruchu. Poslanci NR SR by sa mali novelou zaoberať už v najbližších dňoch. OZ Kremnica nad zlato ostro vystupuje proti ťažbe zlata kyanidovou metódou. Ťažbu by mala v danej lokalite uskutočniť spoločnosť Kremnica Gold, ktorá je dcérskou spoločnosťou kanadskej firmy Tournigan Gold Corporation.
Podľa Kremničanov z OZ Kremnica nad zlato stojí za zamyslenie, prečo sa žiadna kanadská alebo cyperská spoločnosť nepokúša ťažiť drahé kovy v Tirolsku a Korutánsku, ale výhradne len v krajinách ako je Tanzánia, Ghana, Rumunsko, na Balkáne a teraz aj na Slovensku. Ako vo svojej správe uvádzajú, rovnako zaujímavé je aj to, že v EÚ sa drahé kovy ťažia len v malom rozsahu na niektorých odľahlých miestach ďaleko od osídlených oblastí (napríklad vo Švédsku za polárnym kruhom).
Rôzne lobistické skupiny sa podľa Kremničanov snažia v rozpore s realitou parlamentným poslancom nahovoriť, že drastické moderné metódy inak nerentabilnej ťažby sú bezpečné. "Prečo sa potom aj v najmodernejších prevádzkach vyspelých krajín opakovane vyskytujú závažné havárie ako napríklad v roku 2005 Bangs Lake v USA?" pýtajú sa Kremničania. Občania Kremnice ďalej apelujú na poslancov NR SR, aby nepripustili, aby sa Slovensko stalo "čiernym špinavým koňom“ vyspelej Európy s množstvom nebezpečných toxických skládok, vysokou sekundárnou nezamestnanosťou a rozsiahlymi zdevastovanými územiami bez akejkoľvek perspektívy po skončení väčšinou krátkodobej ťažby. "Slovensko je malá, husto osídlená, zatiaľ ešte stále príťažlivá kultúrna krajina s bohatou históriou. Potrebujeme zničiť Pezinok, vzácne stredoslovenské banské mestá, alebo Spiš za smiešnu cenu 5 percent z tržieb?" uvádza sa v správe OZ Kremnica nad zlato.
"Už viac ako rok musia odolávať tisíce občanov Slovenska nátlakovým kampaniam malej spoločnosti s 30-timi zamestnancami, ktorá navyše nemá žiadne skúsenosti s ťažbou drahých kovov. Tisíce občanov SR už prejavilo nebývalú hrdosť, patriotizmus a občiansky postoj a to isté očakávajú aj od Vás, ako volených zástupcov ľudu," tvrdia odporcovia ťažby zlata v Kremnici kyanidovou metódou.