Bratislava 21. marca (ČTK) - Pripravované zmeny Zákonníka práce, ktorý by mal upraviť vzťahy medzi zamestnancami a zamestnávateľmi, dnes do bratislavských ulíc vyhnali jeho odporcov aj prívržencov. Proti údajne zlým pracovným podmienkam na Slovensku protestovalo približne 200 odborárov. Preto od zákonníka z dielne ministerstva práce očakávajú pozitívne zmeny a prišli ho podporiť aj pred budovu úradu. Tam naopak proti návrhu novely protestovala asi desiatka živnostníkov.
"My chceme robiť osem hodín, a keď bude treba aj viac, ale nie preto, aby sme za 16 hodín zarobili to, čo sa má za osem hodín," vyhlásil Emil Machyna z Odborového zväzu Kovo, ktorý spolu s Odborovým zväzom Metalurg organizovali dnešný protest pred sídlom Republikovej únie zamestnávateľov. Práve RÚZ patrí medzi najväčších kritikov návrhovaných zmien Zákonníka práce.
Odborári vyjadrili nespokojnosť s veľkým počtom nadčasov, ktoré sú vraj nútení odpracovať. Pripravovaný Zákonník práce by mal nadčasovú prácu obmedziť, a taktiež by mal zamedziť opakovanému uzatváraniu pracovných zmlúv na dobu určitú. Odborári taktiež žiadajú, aby si firmy na pracovné pozície, kde môžu pracovať zamestnanci, nenajímali živnostníkov.
Naopak zamestnávatelia opakovane vyhlásili, že ekonomické možnosti Slovenska neumožňujú prijať zmeny Zákonníka práce, ktoré pripravilo ministerstvo. Postavenie zamestnancov by sa podľa nich zhoršilo, pretože by sa im znížili príjmy a obmedzili by sa aj pracovné možnosti.
"Zvýši sa nezamestnanosť," povedal ČTK Stanislav Čižmárik zo Slovenského živnostenského zväzu. Príjmy firiem podľa neho neumožňujú prijať zamestnanca, alebo najať živnostníka na celý rok, ak pre nich majú len sezónnu prácu. Práve k tomu by ich mal podľa Čižmárika po novom zaväzovať Zákonník práce. Čižmárik spolu s ďalšími aktivistami pred budovou ministerstva práce rozvinuli na protest proti zákonníku transparenty: "Nie sme živnostníkmi z donútenia! Dajte nám šancu pracovať!".
"Zákonník práce musí ochraňovať zamestnancov," povedala ministerka práce Viera Tomanová, ktorá odporcov aj podporovateľov zákonníka prijala na svojom úrade. Zároveň by však nemal poškodiť ani živnostníkov, dodala ministerka, ktorá je nominantkou najsilnejšej vládnej strany Smer-sociálna demokracia. Práve Smer získal pred vlaňajšími voľbami podporu odborárov. Či ministerstvo zohľadní v návrhu Zákonníka práce pripomienky zamestnávateľov, alebo vláde predloží súčasnú verziu podporovanú odbormi, sa podľa Tomanovej ešte nerozhodlo.
Výhrady voči návrhu ministerstva práce nemali len zamestnávatelia a opozícia, ale aj dve menšie vládne strany - SNS Jána Slotu a ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara. Slota minulý týždeň okrem iného kritizoval, že zákonník by mal posilniť postavenie odborov. Mečiarova strana je zas proti zníženiu počtu nadčasových hodín a obmedzeniu firiem pri najímaní živnostníkov. Bez podpory SNS a ĽS-HZDS nemá Smer-SD v parlamente dostatok poslaneckých hlasov, aby novelu Zákonníka práce presadil.
grm prl