Na Slovensku by sa mali vytvoriť Centrá pre liečbu a diagnostiku nikotinizmu. Vzniknúť by mali najprv vo fakultných nemocniciach v Martine, Nitre a Bratislave-Ružinove, neskôr by mali byť v každom kraji. Uviedol to na rokovaní Výboru ministrov pre drogové závislosti a kontrolu drog vicepremiér Dušan Čaplovič, ktorý zdôraznil potrebu efektívnejšieho boja proti fajčeniu.
Slovensko by sa malo priblížiť krajinám, ktoré sú lídrami v boji proti fajčeniu - k Severnému Írsku, Nemecku, Taliansku a Škandinávii, zdôraznil Čaplovič. Potrebné je aj zabezpečiť implementáciu odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie a Európskej únie, ktoré sa týkajú fajčenia a ochrany nefajčiarov v praxi. Liečba najrozšírenejšej toxikománie - nikotinizmu by mala byť dostupná pre všetkých slovenských občanov, dodal ďalej vicepremiér. Podľa Čaploviča by sa mal postupne znížiť počet fajčiarov a aj úmrtnosť a chorobnosť aktívnych či pasívnych fajčiarov, uviedol Čaplovič.
Agentúru SITA informoval riaditeľ Generálneho sekretariátu Výboru ministrov pre drogové závislosti a kontrolu drog Blažej Slabý.
Na liečbu závislosti od nikotínu existuje nový liek
Nová a vraj najúčinnejšia liečba v boji proti závislosti od nikotínu je už aj na Slovensku v podobe nového lieku obsahujúceho účinnú látku vareniklín. Liek chválila vlani Európska únia (EÚ).
"Fajčenie je drogová závislosť a najväčšia epidémia ľudstva, ktorá spôsobuje množstvo chorôb a utrpenia v civilizovanom svete," konštatoval na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave predseda Slovenskej pneumologickej a ftizeologickej spoločnosti Ladislav Chovan. Podľa neho fajčiar je pacient, chorý človek, ktorý sa potrebuje liečiť. Na Slovensku fajčí asi 40 percent dospelých a ročne na ochorenia spôsobené fajčením zomrie približne 11 000 ľudí, vo svete až 4,5 milióna. U nás s touto zdraviu škodlivou činnosťou začínajú už 10-ročné deti. Mnohé z nich v 17. roku fajčia pravidelne, pod čo sa často podpisuje negatívny príklad rodičov.
"Dlhodobé fajčenie zanecháva štrukturálne zmeny v mozgu, tomu sa dá predísť novým unikátnym liekom a nie nikotínovou náhradou," zdôvodnil Chovan. Liek od začiatku tohto roka uviedla na slovenský trh nadnárodná farmaceutická spoločnosť Pfizer, ktorá dnes spustila internetovú stránku www.prestatfajcit.sk s podrobnými radami a ďalšími informáciami o zdravom životnom štýle. Zároveň od apríla uvedie dobrovoľný bezplatný podporný program pre záujemcov o skončenie s nikotínovou závislosťou Life Rewards. Program realizujú už v 11 krajinách Európskej únie.
"Rokujeme so zdravotnými poisťovňami o čiastočnej úhrade tohto lieku a od ministerstva zdravotníctva budeme žiadať jeho zvýhodnenie pre vysoko rizikových pacientov," uviedla Eva Kaszásová zo spoločnosti Pfizer.
aktualizované 16:25