Trnava 21. marca (TASR) - Gymnázium Jána Hollého a Arcibiskupský úrad v Trnave pokračovali dnes na okresnom súde v spore o budovu školy. Gymnázium a jeho zriaďovateľ Trnavský samosprávy kraj (TTSK) v ňom spochybňujú platnosť dohody, na základe ktorej bola v roku 1991 nehnuteľnosť vydaná do vlastníctva cirkvi.
Oba subjekty sú v súdnom konaní od roku 2000, pred niekoľkými týždňami spor vygradoval do prebúrania sa stavebných robotníkov arcibiskupstva do sekretariátu susediaceho objektu gymnázia. Objekt využíva niekoľko desaťročí štát pre účely školstva, cirkev si po zapísaní do katastra neuplatnila v zmysle zákona nárok na nájom.
Zástupcovia navrhovateľa, ktorým je škola a TTSK, poukazovali na dnešnom zasadnutí na skutočnosť, že dohoda, ktorou bolo v roku 1991 priznané vlastníctvo nehnuteľnosti arbibiskupskému úradu, mala byť uzatvorená v rozpore so zákonom. "Bola antidatovaná, pri uplatňovaní nároku na nehnuteľnosť odporca pochybil," povedal advokát Peter Sopko. Podľa jeho slov Úrad Bratislavsko-trnavskej arcidiecézy nesprávne oslovil na vydanie nehnuteľnosti Mesto Trnava namiesto gymnázia. Kým prišlo k náprave chyby, uplynula zákonná lehota. Podľa Sopka potom arcibiskupský úrad spísal antidatovanú dohodu, ktorú mal podpísať vtedy už bývalý riaditeľ gymnázia.
Sopko predložil dôkazy, ktoré mali tvrdenie o antidatovaní potvrdiť, Ján Čarnogurský ml. ako právny zástupca cirkvi zase také, ktoré to vyvracali. Na pojednávaní vypovedal aj súčasný riaditeľ gymnázia Ľudovít Vanek, ktorý uviedol, že ho po uplynutí zákonnej lehoty navštívili zástupcovia arcibiskupstva a navádzali ho, aby takúto dohodu podpísal. Odmietol s tým, že v danom čase nebol vo funkcii. Trestné oznámenie o tomto čine nepodal. Jeho slová spochybnil Čarnogurský, keď argumentoval "priehľadným" rozpamätaním si na tento fakt až po 16 rokoch.