Banská Bystrica 21. marca (TASR) - Holocaust a 65. výročie začiatku deportácií slovenských Židov do pracovných táborov chce priblížiť banskobystrické Múzeum SNP netradičnou formou. Autentickú expozíciu nainštalovalo v dvoch železničných vozňoch, identických s používanými pri deportáciách. Putovnú celoštátnu výstavu, ktorá zavíta do októbra do 30 slovenských miest, predstavili dnes novinárom v Banskej Bystrici.
Ojedinelý projekt o tragických osudoch ľudí počas holokaustu v rokoch 1939 až 1945 Vagón odštartuje púť po železničných tratiach 25. marca v Poprade a konečnou bude železničná stanica v Čadci 26. októbra. Výstavu si budú môcť záujemcovia prezrieť v jednotlivých mestách vždy od pondelka do piatku.
"Napriek tomu, že pripomíname túto tragickú dejinnú udalosť v Banskej Bystrici i v múzeu v Osvienčime, mladí sa o nej v školách veľa nedozvedia. Do projektu Vagón sme zapojili aj študentov z banskobystrickej Akadémie umení a zo stredných škôl v mestách, v ktorých bude výstava, sa snažíme získať študentských lektorov," povedal dnes na tlačovej besede riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev.
Železnice SR vítajú netradičnú putovnú výstavu. Už z minulosti majú skúsenosti zo spolupráce s galériou na koľajniciach, konkrétne s výstavou fotografií svetoznámych fotografov Sebastia Salgada a Antonína Kratochvíla.
Výstava dokumentuje odchod transportu tisícky židovských dievčat z východného Slovenska 25. marca 1942 z Popradu do poľského Osvienčimu cez hraničný priechod Skalité Zwardoň. Jedno neprežilo kruté podmienky prepravy a väčšina dlhé obdobie v tábore smrti. Transport z Popradu patril k prvým transportom slovenských Židov do likvidačných táborov. Do konca októbra 1942 takto odtransportovali 58 tisíc ľudí. Vojnu z nich prežilo mizivé percento.
Cieľom expozície je poskytnúť komplexnú faktografickú informáciu o holocauste na Slovensku previazanú na konkrétne ľudské osudy, a tak bezprostrednejšie odhaliť a vysvetliť jeho podstatu a obludnosť. Prvý - expozičný vozeň zachytáva históriu protižidovských opatrení po roku 1938 a ich vyvrcholenie v dvoch vlnách deportácií. Zobrazuje tiež rómsky holocaust na Slovensku a osudy konkrétnych rasovo prenasledovaných osôb v rokoch 1938 až 1945. Ich život sprítomnia dobové a portrétne fotografie a texty. Druhý - pocitový vagón je prázdny, zariadený ako počas deportácií. Návštevníci si v ňom na vlastnej koži vyskúšajú, ako deportovaných prevážali. Môžu zažiť autenticitu, uzatvorení vo vozni pri stlmenom svetle. Deportáciu simulujú aj zvukové a svetelné efekty. Na veľkoplošnej obrazovke sa odvíjajú výpovede ľudí postihnutých rasovým prenasledovaním.
dc vs