BRATISLAVA 21. marca (SITA) - Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP) zásadne nesúhlasí s tvrdením Svetového fondu ochrany prírody (WWF), že Dunaj patrí medzi desať najohrozenejších riek sveta. Slovensko podľa rezortu robí pravidelný monitoring Dunaja na maďarsko – slovenskom a rakúsko – slovenskom úseku a doposiaľ sa nezaznamenalo zhoršenie kvality vôd. Naopak, výsledky monitoringu v dlhšom časovom rade naznačujú zlepšenie kvality vody v tomto úseku Dunaja. Agentúru SITA o tom informoval hovorca MŽP Peter Višváder.
Ako ďalej vo svojej správe MŽP uvádza, okrem tohto monitoringu sa robí rozsiahly monitoring vplyvu prevádzky VD Gabčíkovo na prírodné prostredie priľahlého územia. Na základe získaných výsledkov možno konštatovať, že prevádzka VD Gabčíkovo sa pozitívne prejavuje na stave všetkých zložiek životného prostredia Dunaja a priľahlého územia.
MŽP taktiež zásadne nesúhlasí so záverom WWF, že plán rozšírenia lodnej dopravy môže byť ohrozením Dunaja. MŽP je presvedčené, že lodná doprava nemá negatívny vplyv na zhoršenie kvality vody v Dunaji. Na úrovni Dunajskej komisie sa pripravujú opatrenia technického a právneho charakteru, úlohou ktorých je zabrániť znečisťovaniu vôd Dunaja organickými odpadmi z lodí. Každá loď plávajúca po Dunaji musí mať povinne technické zariadenie na zber organického odpadu produkovaného posádkou lode a každý prístav musí mať zariadenie na odber a spracovanie takéhoto odpadu. Rovnako opatrenia technického charakteru prijímané Dunajskou komisiou a realizované na lodiach znižujú nebezpečenstvo znečistenia vôd Dunaja loďou alebo nákladom prevážaným loďou. Všetky tieto opatrenia sú priamo aplikované právnymi predpismi upravujúcimi režim vodnej dopravy a sú prísne sledované orgánmi zodpovednými za riadenie lodnej dopravy. MŽP SR preto nesúhlasí ani s tvrdením WWF, že ďalšie zvyšovanie lodnej dopravy môže viesť k zníženiu zásob pitnej vody.