Národná rada posunula do druhého čítania vládny návrh zákona o zrušení krajských úradov. Tie by mali zaniknúť k 1. októbru.
Návrh zákona nerieši presun konkrétnych pôsobností na jednotlivých úsekoch štátnej správy. To by mali riešiť osobitné zákony, ktoré budú obsahovať aj dopady presunu zamestnancov v nadväznosti na rozsah presúvaných kompetencií na štátny rozpočet.
Zrušenie krajských úradov má prispieť k zlacneniu a skvalitneniu výkonu štátnej správy. Podľa predkladateľa rezortu vnútra sa usporí 151 funkčných miest. V roku 2007 sa zrušením 151 funkčných miest nepredpokladá ušetrenie finančných prostriedkov, nakoľko prepusteným zamestnancom vyplatia odstupné v celkovej výške asi 13,5 milióna korún. Náklady na rušenie úradov v prvom roku budú asi o dva milióny väčšie ako zisky. V rokoch 2008 a 2009 sa očakávajú úspory spolu 92,128 milióna korún. Ďalšie zníženie by sa malo dosiahnuť zánikom špecializovaných krajských úradov, ako sú napríklad školské či stavebné úrady. Ministerstvo financií však nedávno upozornilo, že vláda svoj prísľub znížiť počet úradníkov o pätinu pravdepodobne nesplní.
Poslanci zároveň vzali na vedomie informáciu o výsledkoch analýzy vývoja a súčasného stavu verejnej správy. Podľa nej by sa ako prvé zo špecializovaných krajských úradov mali rušiť školské úrady k júlu 2008. Ďalej by sa mali rušiť aj krajské úrady životného prostredia, pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie a krajské stavebné úrady a Vyššia vojenská správa v Banskej Bystrici. Ďalšie úrady by sa zlúčili.
Vláda chce znížiť počet úradníkov
Krajské úrady majú právomoci napríklad pri oprávneniach pre živnostníkov, štátnom občianstve, matrikách či v bezpečnostnej oblasti. Ich kompetencie by mali prevziať najmä obvodné úrady; v odvolacích konaniach zas príslušné ministerstvá.
Premiér Robert Fico (Smer-SD) v minulosti vyhlásil, že jeho vláda zníži do konca tohto roku počet štátnych úradníkov, ktorých je na Slovensku asi 145.000, o pätinu. Samotné zrušenie krajských úradov by malo znížiť počet úradníkov len o 151.
Rušenie špecializovaných úradov predpokladá analýza verejnej správy, ktorú dnes vzal parlament na vedomie. Proti ich zániku sa však vyslovili Ficovi koaliční partneri SNS a ĽS-HZDS. Podľa premiéra bude musieť preto koalícia ešte rozhodnúť, či špecializované štátne úrady prestanú existovať.
Kaliňák požiadal o podporu zákona o zrušení krajských úradov
Kaliňák zdôraznil, že do legislatívneho procesu zákon predložili na základe Programového vyhlásenia vlády a je to prvý krok k racionalizácii miestnej štátnej správy. "Ide o to, aby sme sa pokúsili do čo najmenšieho množstva integrovaných orgánov štátnej správy stlačiť celú štátnu správu, ktorú zabezpečuje v tomto prípade štát," povedal Kaliňák.
V zákone sa navrhuje, aby obvodný úrad bol miestnym orgánom štátnej správy s plnou právnou subjektivitou vzhľadom na charakter úloh, ktoré má plniť. Obvodný úrad v sídle kraja však bude mať rozšírenú vecnú i územnú pôsobnosť, pretože to vyžaduje výkon kompetencií pri úsekoch štátnej správy. Počet a sídla obvod úradov zostávajú nezmenené, rovnako sa nemenia ani princípy personálneho riadenia, dodal minister.
"Tou najnosnejšou časťou, kde vlastne dochádza k zmene popri prerozdeľovaní kompetencií, je práve právna subjektivita obvodných úradov, ktorú vlastne nadobudnú, čím sa vlastne priamo prenáša ten základ, ktorý by mohli tvoriť v budúcnosti v rámci integrovaných úradov štátnej správy," povedal Kaliňák, ktorý požiadal poslancov o podporu zákona a jeho posunutie do druhého čítania.
Opozícia rušenie kritizuje
Návrh zákona o zrušení krajských úradov (KÚ) kritizujú v rozprave v NR SR opoziční poslanci, poukazujúc na jeho nekoncepčnosť a na to, že v rozpore s deklaráciami vlády neprinesie takmer žiadne úspory.
Pavol Abrhan (KDH) označil návrh za zlý a ohrozujúci občanov. Podľa neho vzdiali úrady od občanov. „Dúfam, pán minister, že z toho nechcete robiť preteky mieru. Ak áno, tak ste v prvej časovke dosť zaostali,“ povedal Abrhan argumentujúc, že návrh nekorešponduje s programovým vyhlásením vlády. Poukázal na nedostatky návrhu v oblasti kompetencií bezpečnosti štátu pri riešení krízových situácií. „Vôbec nejde o rušenie KÚ, len o premenovanie,“ dodal Abrhan a podal procedurálny návrh, aby parlament nepokračoval v rokovaní o tomto návrhu.
Návrh na zrušenie krajských úradov je podľa Abrhana v rozpore s ústavným zákonom o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového, výnimočného a núdzového stavu. Navrhol, aby NR SR nepokračovala v diskusii o tomto zákone.
"Neupravuje ho, aj keď s ním priamo súvisí," povedal. Kresťanský demokrat tvrdí, že v prípade povodní, či situácie, aká nastala po výbuchu v Novákoch, nebude možné koordinovať práce v čase krízového stavu.
Tomáš Galbavý (SDKÚ-DS) ministrovi pripomenul, že cieľom realizovanej reformy nebola úspora, ale rešpektovanie princípu subsidiarity, čiže vrátenie kompetencií z rúk vlády bližšie k občanovi. Zrušenie KÚ označil za nedomyslený krok, ktorého cieľom je len splniť Programové vyhlásenie vlády. Galbavý tiež poukázal na viacero termínov i spôsobov rušenia KÚ, ktoré doposiaľ vláda avizovala. Postup vlády označil Galbavý za vágny a poukázal aj na nesúhlas viacerých ministrov s redukciou špecializovanej štátnej správy a chaos, ktorý podľa neho po schválení tohto návrhu vznikne. „Výsledok bude pár desiatok ušetrených pracovných miest na východe a pár tisíc vytvorených na ministerstvách,“ doplnil Štefan Kužma (SDKÚ-DS).
Stanislav Janiš (SDKÚ-DS) označil návrh za marketingový produkt Smeru-SD na získanie verejnej mienky. Poukázal na viaceré mediálne intenzívne prezentované kroky vlády smerom k úsporám, odporujúce reálnym výsledkom. „Za mohutnými posolstvami Roberta Fica sa neušetrí vôbec nič,“ povedal Janiš, podľa ktorého sa Smer-SD len mediálne pohráva s témou šetrenia aj na úkor koaličných partnerov. „Pán minister, nezrušili ste vôbec nič, je to šetrenie á la Smer,“ obrátil sa Janiš na Kaliňáka s tým, že len presúva agendu, navyše niektorú z regiónu na ministerstvo do Bratislavy. „Parádny boj s regionálnymi rozdielmi,“ dodal Janiš. „Celý krik, celé tlačovky o úsporách a rušení úradov, analýza, to všetko je iba mediálna hra, žiadne šetrenie. Ak pri nej zostanete, aspoň nenapáchate škody spoločnosti,“ uzavrel Janiš.
József Berényi (SMK) je tiež presvedčený, že návrh na rušenie krajských úradov nie je v súlade s programovým vyhlásením vlády. Po zrušení krajských úradov nedochádza k prerozdeleniu kompetencií," poukázal Berényi. Vyhlásil, že SMK tento návrh nepodporí.
„SNS nevisí na gatiach Smeru ako bývalá vláda na šnúrkach gatí SMK,“ reagoval Rafal Rafaj (SNS).
Autor: zh

Beata
Balogová
