Poslanci sa venovali návrhu novely zákona o Bratislave, podľa ktorého by aj v Bratislave mali prednostov miestnych úradov vymenúvať a odvolávať starostovia. Podľa platného zákona o Bratislave prednostu na návrh starostu vymenúva a odvoláva miestne zastupiteľstvo, zákon o obecnom zriadení túto právomoc prideľuje starostovi. Novela tiež rieši zastupovanie starostu počas jeho neprítomnosti. Zástupcu na návrh starostu zvolí miestne zastupiteľstvo z radov svojich poslancov a zároveň na návrh starostu určí, ktoré právomoci starostu je v prípade zastupovania oprávnený vykonávať. Návrh predložili Renáta Zmajkovičová za Smer-DS, Katarína Tóthová za ĽS-HZDS a Rafael Rafaj za SNS.
Poslanec za KDH Pavol Minárik v rozprave poznamenal, že návrh nebol prerokovaný s tými, ktorých sa dotýka a to s bratislavskou samosprávou tak na úrovni mesta ako aj mestských častí. Minárik zdôraznil, že novela rieši „problém dvoch, troch konkrétnych ľudí neschopných riešiť svoje problémy.“ Minárik zdôraznil, že len naivky si mohli myslieť, že zastupiteľstvo bude iného politického zmýšľania než sú oni. „Najmä u kandidátov Smeru v Bratislave to bola celkom reálna možnosť,“ dodal. Poslankyňa za ĽS-HZDS Katarína Tóthová zdôraznila, že jej predrečník neuviedol ani jeden argument, prečo by v Bratislave mala zostať špecifická úprava, ktorá nekorešponduje s úpravou tej istej otázky u 2 961 samospráv.
Poslanci prerokovali ďalej návrh novely zákona o správe majetku štátu, ktorá reaguje na poznatky získané pri praktickej aplikácii zákona. Precizujú sa niektoré ustanovenia platného zákona, napríklad pri uplatňovaní majetkových práv štátu na súde alebo pri možnosti dočasných stavieb na pozemku vo vlastníctve štátu.
V prvom čítaní NR SR prerokovala návrh zákona o príplatku k dôchodku politickým väzňom. Príplatok sa poskytne ako sociálna dávka na zmiernenie krívd spôsobených komunistickým režimom v období od 25. februára 1948 do 31. decembra 1989 politickým väzňom na Slovensku a ich rodinným príslušníkom.
Schôdza bude pokračovať vo štvrtok o 9:00.
jr;pr;bl