SME

Slovensko vysychá

Liečiť zbláznené počasie, povodne, suchá či klimatickú zmenu je možné len vodou. Ak ju dnes nezadržíme v lesnej, poľnohospodárskej i urbárnej krajine, zajtra bude podľa lídra MVO Ľudia a voda Michala Kravčíka, neskoro.

Vodný les vo Vysokých Tatrách je inšpiráciou, ako obnoviť zdevastovanú lesnú krajinu.Vodný les vo Vysokých Tatrách je inšpiráciou, ako obnoviť zdevastovanú lesnú krajinu. (Zdroj: Ľudia a voda)

Liečiť zbláznené počasie, povodne, suchá, klimatickú zmenu je možné len vodou. Tvrdí to líder mimovládnej organizácie Ľudia a voda Michal Kravčík. „Preto pri príležitosti Svetového dňa vody vyzývame vládu SR i jej rezorty, aby umožnili mestám a obciam, ako aj iným inštitúciám zrealizovať program zavodňovania krajiny dažďovou vodou. Je najvyšší čas zastaviť vysušovanie Slovenska,“ uviedol dnes v rozhovore pre agentúru SITA Michal Kravčík.

Podľa jeho názoru, ak vybudujeme na Slovensku systém plošného zadržania dažďovej vody s celkovým vodozádržným objemom 250 mil. metrov kubických a umožníme jej vsakovať do pôdy, budeme mať na Slovensku vyriešené všetky problémy s povodňami, s nedostatkom vody i stabilné počasie. Zmiernia sa extrémy v počasí a ozdraví sa klíma.

„Vyzývame rezort životného prostredia, aby upustil od technokratických riešení regulovania vodných tokov a budovania priehrad v povodiach a podporoval prevenciu pred povodňami, to znamená zadržať dažďovú vodu tam, kde padne. Vyzývame rezort pôdohospodárstva, aby prostredníctvom platieb farmárom motivoval zadržiavanie dažďovej vody v poľnohospodárskej krajine. Vyzývame rezort regionálneho rozvoja, aby upustil od podpory sektorových politík a podporoval integrovaný prístup rozvoja regiónov, súčasťou ktorých bude prevencia pred povodňami,“ apeluje Kravčík.

SkryťVypnúť reklamu

Výzva je tiež orientovaná na občiansku pospolitosť, samosprávy, média a všetkých ľudí dobrej vôle, ktorým nie je ľahostajný stav vody na Slovensku. „Je najvyšší čas mobilizovať slovenskú spoločnosť zadržiavať dažďovú vodu v lesnej, poľnohospodárskej i urbárnej krajine. Ak to neurobíme teraz, zajtra bude neskoro,“ upozorňuje Kravčík.

Podľa Kravčíka zo Slovenska je odkanalizovaných viac ako 250 mil. m3 každý rok, z Európy viac ako 40 mld. m3. V 20. storočí tak bolo z Európskeho kontinentu odkanalizovaných viac ako 1 000 mld. m3 dažďovej vody. „Táto voda v minulosti nasycovala ekosystémy i pôdu, doplňovala zásoby podzemných vôd, posilňovala pramene a svojím výparom ochladzovala klímu. Teraz je uskladnená v oceánoch a na kontinente chýba,“ tvrdí Kravčík. Dodal, že odvedenie dažďovej vody z kontinentov do oceánov znamená úbytok vody v malom vodnom cykle. Mestá sa menia na vyprahnuté púšte, ktoré sa od svojho okolia líšia zvýšenou teplotou. Presušené mestské prostredie zhoršuje kvalitu života pre ľudí, spôsobuje vysoké teploty v letnom období, nižšiu vlhkosť ovzdušia, vyšší výskyt alergénov v ovzduší, čo má negatívne dopady na zdravotný stav občanov žijúcich v mestskom prostredí. Odkanalizovaná dažďová voda z „vydláždeného raja“ prispieva k vyšším povodňovým vlnám v povodí riek.

SkryťVypnúť reklamu

V Prešovskom kraji dnes zdarma analyzujú vzorky vody zo studní

V rámci Svetového dňa vody si dnes môžu dať urobiť rozbor svojej studničnej vody zdarma aj občania Prešovského kraja. Rozbory sa týkajú obsahu dusičnanov zo zdrojov vody, ktoré nepochádzajú z verejných vodovodov. Záujemcovia môžu do 14:00 doručiť vzorky vody do zákazníckeho centra závodov Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti v mestách Bardejov, Humenné, Prešov, Svidník a Vranov nad Topľou. Vodu treba načerpať dnes a priniesť ju v sklenených alebo PET fľašiach v minimálnom množstve 0,3 litra. Výsledky analýz doručia občanom písomne alebo telefonicky.

Počas tohto týždňa môže verejnosť využiť možnosť zúčastniť sa na prehliadke niektorej z vybraných upravovní vôd a čističiek odpadových vôd s odborným výkladom. Pred návštevou sa treba ohlásiť v konkrétnom vodárenskom zariadení. Školy by si mali exkurzie dohodnúť v zákazníckych centrách. Východoslovenská vodárenská spoločnosť pripravila aj vedomostnú súťaž pre žiakov piatych ročníkov základných škôl na tému Voda – životne dôležitá tekutina. Víťaz získa pre triedu podľa príslušnosti k deviatim závodom možnosť exkurzie do vodárenského objektu s dopravou, odborným výkladom a občerstvením. Ďalší úspešní lúštitelia na druhom a treťom mieste získajú vecné ceny pre

SkryťVypnúť reklamu

Prešovský kraj má najslabšiu sieť verejného vodovodu a kanalizácie. Na kanalizáciu je v kraji napojených v priemere 51 % domácností, vodu z verejného vodovodu môže piť 76 % ľudí. Verejný kanál má v Sabinovskom okrese len 33 % domácností. Prístup na verejný vodovod vo Vranovskom a Sabinovskom okrese má iba niečo nad 50 % domácností. Ako informovala šéfka odboru štátnej vodnej správy Krajského úradu životného prostredia v Prešove Božena Jacko – Lysáková, túto zlú situáciu by mal zlepšiť projekt Čistá Torysa s rozpočtovým nákladom 50,7 mil. eur, ktorého realizácia však mešká, pôvodný termín začatia stavby bol november 2006.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 637
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 118
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 174
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 642
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 216
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 282
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 149
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 776
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu