Bratislava 22. marca (TASR) Kritiku poslancov Smeru-SD a ministra spravodlivosti Štefana Harabina dnes v parlamente vyvolala novela zákona o advokácii, ktorú predložil exminister spravodlivosti Daniel Lipšic (KDH). Advokát by podľa nej mohol konať ako agent, keď bude pomáhať pri odhaľovaní, zisťovaní a usvedčovaní páchateľov korupcie. Nebude môcť tak robiť pri odhaľovaní, zisťovaní a usvedčovaní svojho klienta.
"Zákon by mal chrániť tých, čo konajú čestne, slušne a neohrozujú svojim konaním oprávnené záujmy svojho klienta, a práve naopak, sankcionovať tých, ktorí zákony porušujú a ktorí ohrozujú integritu celého justičného systému," povedal Lipšic a požiadal plénum o podporu novely. Doplnil, že v súvislosti s prípadom advokátky Márie Mešencovej, ktorá pomohla odhaliť svojho skorumpovaného kolegu, každý dobre vie, kto konal čestne a kto nemorálne. Bez využitia osobitných inštitútov podľa neho nemožno korupciu odhaľovať.
Poslankyňa Smeru-SD Jana Laššáková vyhlásila, že novela by nevytvorila rovnováhu, ale práve by znamenala zakotvenie nerovnováhy. Ohrozilo by to podľa nej klienta advokáta. Poslanecký klub Smeru-SD preto tento zákon nepodporí. Jej stranícky kolega Vladimír Jánoš doplnil, že advokát nemôže byť agentom za žiadnych okolností. Minister spravodlivosti Štefan Harabin návrh označil za nezmyselný. Vracia nás podľa neho 50. rokov minulého storočia, do obdobia policajného štátu, kde advokáti sudcovia a prokurátori namiesto procesného postavenia v trestnom konaní sa dostali do pozície agentov polície. "Čiže to je návrat do obdobia policajného štátu," vyhlásil Harabin, podľa ktorého ide o deformáciu nášho legislatívneho systému. Označil to za čisto politický návrh. Zaráža ho, že s týmto návrhom prišiel politik, ktorý si pár mesiacov pred voľbami nechal urobiť "súkromno-politický prieskum verejnej mienky" za takmer 2,5 milióna korún. "Pýtam sa, že či to nie sú najrafinovanejšie prípady korupcie," vyhlásil a dodal, že si nevie predstaviť, ak by napríklad kňaz svojich spovedníkov udával polícii.
"My sme dokedy mali policajný štát na Slovensku? Do roku 89? A kto bol sudcom v policajnom štáte? Nie náhodou pán minister Harabin? Tak asi dobre vie, aký bol policajný štát, keď nás poučuje, čo bolo a čo nebolo v súlade s policajným štátom," zareagoval Lipšic na Harabinove slová. Dodal, že mu rád poskytne príklady, keď v demokratických štátoch bol advokát agentom v inej veci, ako vo veci vlastného klienta a došlo k odhaleniu veľkej korupčnej siete v justícii.