SME

Slováci pomáhajú chudobným v Nepáli aj na Srí Lanke

Slovenskí zdravotníci, ktorí v hlavnom meste Nepálu Káthmándu v zdravotníckom centre International Humanity Diastyle Free Clinic ošetrujú domáce obyvateľstvo, pracujú na vlastné náklady.

BRATISLAVA 22. marca (SITA) - Klinika, ktorá vznikla ešte v novembri 2006, reprezentuje Slovensko a jej obyvateľov v takmer 29-miliónovej krajine, ktorá trpí nedostatkom lekárov, nefunguje v nej systém zdravotného poistenia, ambulantná aj nemocničná starostlivosť sa platí a každé vyšetrenie má svoju cenu, ako operácia, tak aj návšteva lekára na izbe.

"Je to krajina, kde je polovica obyvateľstva negramotná a jedna tretina žije pod hranicou chudoby, ľudia tu žijú z toho, čo si dopestujú," konštatoval na dnešnej tlačovej besede predseda International Humanity Rastislav Maďar, ktorý je epidemiológom a odborníkom na tropickú medicínu.

SkryťVypnúť reklamu

Ako dodal, klinika sa zameriava na ambulantnú starostlivosť a malé chirurgické výkony. "Týmto sme schopní ošetriť zhruba 95 percent pacientov. Pri tých pacientoch, ktorí potrebujú rozsiahlejšiu starostlivosť na ktorú nie sme vybavení, využívame takzvaný outsourcing - kapacity iných zariadení," konštatoval Maďar. Ako vysvetlil, pacienti dostávajú ústrižok s popisom požadovaného vyšetrenia a prichádzajú do veľkej nemocnice, ktorá síce zákroky spoplatňuje, no tento pacient ho dostane zadarmo. "Nemocnica si od nás zbiera ústrižky a my ich raz za čas preplatíme," povedal Maďar.

Ako uviedol, medzi najčastejšie problémy miestnych obyvateľov patria v zimnom období respiračné infekcie. "Ľudia chodia veľmi slabo oblečení i napriek veľkej zime, chodia bosí," povedal Maďar. V letnom období sú to zase hnačky, brušný týfus, malária. Zdravotné problémy spôsobujú aj ohniská bez komínov, keď ľudia vdychujú priamo dym. Sú tam problémy s hygienou pri pôrodoch, chýba nezávadná pitná voda, kanalizačná sieť. "Až 61 percent obyvateľstva nemá prístup k normálnej toalete," konštatoval Maďar.

SkryťVypnúť reklamu

Na základe potrieb najchudobnejších obyvateľov bolo v januári otvorené vysunuté horské zdravotnícke pracovisko v predhorí Himalájí v horskej osade Jhor Mahankal. Pozostáva s ambulantnej časti a má dve lôžka. Spádová oblasť predstavuje asi s 30-tisíc obyvateľov.

Organizácia International Humanity pomáha aj na Srí Lanke v oblastiach, ktoré zasiahlo ničivé tsunami. V prvej fáze pomoci dodávali dobrovoľníci ľuďom v postihnutých oblastiach lieky, zdravotnícky materiál, zabezpečovali pitnú vodu, pre malé deti Sunar, výživové doplnky či drevené postele. Rovnako zakúpili šijacie a tkáčske stroje, bicykle, poskytovali rekvalifikačné kurzy. "Chceli sme pomôcť ľuďom tak, aby boli sami schopní pomôcť, zlepšiť svoju situáciu a aby neboli závislí od humanitárnej pomoci," povedal Maďar. Členovia International Humanity chcú v danej oblasti pomáhať aj naďalej. Budú podporovať výstavbu latrín pre chudobné rodiny, chcú dokončiť oplotenie školy pre väčšiu bezpečnosť detí, personálu a majetku či rekonštrukciu miestneho sociálneho centra.

SkryťVypnúť reklamu

Neziskové charitatívne združenie International Humanity vzniklo v decembri 2004 s cieľom stať sa organizáciou pre všetkých ľudí ochotných podporovať obyvateľov rozvojových krajín žijúcich na prahu chudoby alebo pod ním. Organizácia je slovenská, jej ambíciou je poskytovať humanitárnu a rozvojovú pomoc s využitím siete neplatených dobrovoľníkov. Organizácia neplatí za prenájom priestorov ani žiadne administratívne poplatky a darované prostriedky využíva v plnej výške na podporu chudobných a chorých v krajinách tretieho sveta.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 985
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 832
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 165
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 432
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 089
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 630
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 229
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 833
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu