BRATISLAVA 22. marca (SITA) - Klinika, ktorá vznikla ešte v novembri 2006, reprezentuje Slovensko a jej obyvateľov v takmer 29-miliónovej krajine, ktorá trpí nedostatkom lekárov, nefunguje v nej systém zdravotného poistenia, ambulantná aj nemocničná starostlivosť sa platí a každé vyšetrenie má svoju cenu, ako operácia, tak aj návšteva lekára na izbe.
"Je to krajina, kde je polovica obyvateľstva negramotná a jedna tretina žije pod hranicou chudoby, ľudia tu žijú z toho, čo si dopestujú," konštatoval na dnešnej tlačovej besede predseda International Humanity Rastislav Maďar, ktorý je epidemiológom a odborníkom na tropickú medicínu.
Ako dodal, klinika sa zameriava na ambulantnú starostlivosť a malé chirurgické výkony. "Týmto sme schopní ošetriť zhruba 95 percent pacientov. Pri tých pacientoch, ktorí potrebujú rozsiahlejšiu starostlivosť na ktorú nie sme vybavení, využívame takzvaný outsourcing - kapacity iných zariadení," konštatoval Maďar. Ako vysvetlil, pacienti dostávajú ústrižok s popisom požadovaného vyšetrenia a prichádzajú do veľkej nemocnice, ktorá síce zákroky spoplatňuje, no tento pacient ho dostane zadarmo. "Nemocnica si od nás zbiera ústrižky a my ich raz za čas preplatíme," povedal Maďar.
Ako uviedol, medzi najčastejšie problémy miestnych obyvateľov patria v zimnom období respiračné infekcie. "Ľudia chodia veľmi slabo oblečení i napriek veľkej zime, chodia bosí," povedal Maďar. V letnom období sú to zase hnačky, brušný týfus, malária. Zdravotné problémy spôsobujú aj ohniská bez komínov, keď ľudia vdychujú priamo dym. Sú tam problémy s hygienou pri pôrodoch, chýba nezávadná pitná voda, kanalizačná sieť. "Až 61 percent obyvateľstva nemá prístup k normálnej toalete," konštatoval Maďar.
Na základe potrieb najchudobnejších obyvateľov bolo v januári otvorené vysunuté horské zdravotnícke pracovisko v predhorí Himalájí v horskej osade Jhor Mahankal. Pozostáva s ambulantnej časti a má dve lôžka. Spádová oblasť predstavuje asi s 30-tisíc obyvateľov.
Organizácia International Humanity pomáha aj na Srí Lanke v oblastiach, ktoré zasiahlo ničivé tsunami. V prvej fáze pomoci dodávali dobrovoľníci ľuďom v postihnutých oblastiach lieky, zdravotnícky materiál, zabezpečovali pitnú vodu, pre malé deti Sunar, výživové doplnky či drevené postele. Rovnako zakúpili šijacie a tkáčske stroje, bicykle, poskytovali rekvalifikačné kurzy. "Chceli sme pomôcť ľuďom tak, aby boli sami schopní pomôcť, zlepšiť svoju situáciu a aby neboli závislí od humanitárnej pomoci," povedal Maďar. Členovia International Humanity chcú v danej oblasti pomáhať aj naďalej. Budú podporovať výstavbu latrín pre chudobné rodiny, chcú dokončiť oplotenie školy pre väčšiu bezpečnosť detí, personálu a majetku či rekonštrukciu miestneho sociálneho centra.
Neziskové charitatívne združenie International Humanity vzniklo v decembri 2004 s cieľom stať sa organizáciou pre všetkých ľudí ochotných podporovať obyvateľov rozvojových krajín žijúcich na prahu chudoby alebo pod ním. Organizácia je slovenská, jej ambíciou je poskytovať humanitárnu a rozvojovú pomoc s využitím siete neplatených dobrovoľníkov. Organizácia neplatí za prenájom priestorov ani žiadne administratívne poplatky a darované prostriedky využíva v plnej výške na podporu chudobných a chorých v krajinách tretieho sveta.