Na spomienke sa zúčastnia viacerí slovenskí politici a tiež poslanec izraelského parlamentu, uviedol riaditeľ Múzea židovskej kultúry Pavol Mešťan.
"Smutnú udalosť si v Poprade pripomíname už niekoľko rokov. Transport odštartoval reťaz, ktorá viedla k smrti mnohých," povedal ČTK Mešťan. Prvý transport odišiel 25. marca 1942 práve z popradskej železničnej stanice. Priniesol aj prvú obeť deportácií, keď ešte počas cesty do Osvienčimu zomrela žena, ktorá mala cukrovku, uviedol. Počas Dní židovskej kultúry pôjde skupina študentov priamo do koncentračného tábora Osvienčim, aby si na mieste uctili pamiatku obetí.
Na tohtoročných Dňoch židovskej kultúry v Poprade sa zúčastní premiér Robert Fico, podpredseda vlády Dušan Čaplovič aj minister obrany František Kašický. Podľa Mešťana príde aj poslanec izraelského parlamentu Šlomo Breznitz, ktorý pochádza zo Slovenska. "Najvýznamnejším hosťom bude však jedna z transportovaných žien - Edita Grosmanová, ktorá prežila deportáciu a v Osvienčime bola vyše troch rokov," uviedol Mešťan.
Dni židovskej kultúry sa začnú v piatok literárnym pásmom Devět bran v Spišskej Sobote. V sobotu bude v Poprade divadelné predstavenie Obchod na korze, v nedeľu v Tatranskej galérii v Poprade vernisáž výstavy venovanej holokaustu. Dni vyvrcholia v nedeľu na železničnej stanici v Poprade pri pamätnej tabuli, ktorú tu inštalovali pred piatimi rokmi.
Začiatok transportov pripomenú na Slovensku aj ďalšie akcie. Múzeum Slovenského národného povstania napríklad pripravilo pojazdnú expozíciu vo vagónoch vlakov o deportáciách židov.
Počas 2. svetovej vojny bolo zo Slovenska podľa odhadov odvezených 70.000 obyvateľov židovského pôvodu. Veľká väčšina z nich zahynula v koncentračných táboroch alebo počas transportu.
igr prl