Bratislava 22. marca (TASR) Výbušninárska komisia Ministerstva obrany (MO SR) bola počas exekutívy Františka Kašického funkčná a nie je pravda, že ju zriadil exminister Juraj Liška (SDKÚ-DS). Uviedol to minister obrany František Kašický v diskusii s poslancami Výboru pre obranu a bezpečnosť Národnej rady (NR SR).
Komisiu podľa neho zriadil ešte exminister Ján Sitek v roku 1996, Liška v roku 2003 len obnovil jej činnosť, keďže bola od roku 2000 nefunkčná. V roku 2006 podľa Kašického normálne pracovala, z osemnástich členov chýbali len traja. Ako dodal, podľa zákona od transformácie VOP Nováky na akciovú spoločnosť dokonca ani nemala právomoc kontrolovať tento podnik. "Pôsobnosť výbušninárskej komisie mala skončiť transformáciou podniku na akciovú spoločnosť," upozornil Kašický.
Liška v reakcii namietal, že ak bola komisia funkčná, je otázne, prečo nepokračovala v kontrolách z roku 2005 a začiatku roku 2006. "Pokiaľ pán minister tvrdí, že tam nemohla byť, lebo je to akciová spoločnosť, prečo tam teda neposlal iný kontrolný orgán?," uviedol pre novinárov.
Minister tiež oponoval opozičnej kritike, že nedoplnil vedenie VOP Nováky. Tak v dozornej rade, ako aj predstavenstve spoločnosti boli dvaja z troch členov, takže obidva orgány podľa Kašického normálne pracovali.
V súčasnosti je podľa neho dôležité sústrediť sa na odstraňovanie následkov havárie. Rezort obrany zabezpečil mzdy pre zamestnancov VOP Nováky na tri mesiace, uvažuje sa zatiaľ o pokračovaní aspoň civilnej výroby. Pokračujú pyrotechnické práce, vláda vyčlenila aj prostriedky na odškodnenie pozostalých a ich rodín. Na záver dodal, že nešťastie by sa nemalo využívať na politické ciele.
Kašický tiež zodpovedal otázku, prečo zákazku na opravu lietadiel L-410 dostala súkromná firma a nie Letecké opravovne Trenčín. Spoločnosť, ktorá zákazku dostala, bola podľa neho jediná na Slovensku, ktorá na to mala licenciu od výrobcu lietadiel. Na dohodu o urovnaní v kauze Katrim Stella ministerstvo podľa Kašického pristúpilo preto, že predtým využilo všetky riadne prostriedky a všetky súdy prehralo. Ak by využilo poslednú možnosť mimoriadneho opravného prostriedku a prehralo by opäť, muselo by zaplatiť namiesto dohodnutých dvesto miliónov až tristo. "Boli sme v situácii, keď ministerstvu denne vznikala škoda 100 000 korún," uzavrel Kašický.