Poprad 7. apríla (TASR) - Výstavu s názvom Umenie akcie 1989-2000 s podtitulom Akčné tendencie deväťdesiatych rokov na Slovensku sprístupnili dnes v Tatranskej galérii (TG) v Poprade. Expozícia je súčasťou projektu výmenných kurátorských výstav Transkunsthalle 2001.
Ako pre TASR uviedla riaditeľka TG Anna Ondrušeková, výstava prezentuje rôzne druhy akcií zachytených na fotografiách, videozáznamoch, digitálnych nosičoch a podobne. "Výstavný projekt je sondou do vývoja uvedenej tendencie na Slovensku v 90. rokoch, v rámci ktorého tvorcovia nadväzujú na snahy akčných umelcov predchádzajúcich desaťročí, alebo na svoje vlastné," konštatovala Ondrušeková. Projekt, ktorý bude v TG vystavený do 9. mája, preto prináša konfrontáciu viacerých generácií umelcov. Na zozname participujúcich umelcov a umeleckých skupín sú napríklad Milan Adamčiak, Blažej Baláž, Pavlína Fichta Čierna, Richard Fajnor, Michal Murin, Nová vážnosť, Štúdio erté a mnohí ďalší.
Súčasťou výstavy je aj domáci festival akčného umenia a intermediálnej tvorby (Transart Communication), ktorý v Nových Zámkoch organizuje Štúdio erté.
Ako poznamenala riaditeľka TG, akčné umenie predstavuje jednu z kľúčových tendencií vo svetovom umení druhej polovice 20. storočia. Jeho vznik významným spôsobom ovplyvnil chápanie umeleckej tvorby. Prínosom akčného umenia je okrem iného syntéza viacerých jeho druhov - výtvarného, tanečného, divadelného, ale aj poézie a hudby.
V slovenskom prostredí sa uvedený druh umenia naplno rozvinul v širokej škále tvorivých prístupov, zahŕňajúcich happenningy (udalosti), umožňujúce kontakt umelca s publikom, krajinné a konceptuálne akcie, až po používanie vlastného tela umelca ako nástroja najpriamejšieho vyjadrenia po roku 1965. V poslednej dekáde vstúpilo akčné umenie do elektronických médií. V súčasnosti vyvíja svoju novú odnož - videopredstavenia a multimediálne predstavenia.