Bratislava 22. marca (TASR) - Minútou ticha za všetkých, ktorí minulý rok položili život pri výkone služby, ako aj za obete výbuchu vo Vojenskom opravárenskom podniku Nováky začalo sa dnešné slávnostné vyhodnotenie ankety Vojenský čin roka 2006.
Zvláštnu cenu 10. ročníka odovzdali občanom maďarskej obce Hejce za nezištnú a obetavú pomoc pri záchranných prácach, ktorú poskytli po havárii lietadla Ozbrojených síl SR 19. januára minulého roka nielen záchranárom, ale aj novinárom pracujúcim na mieste nešťastia. Cenu si v Koncertnej sále Slovenského rozhlasu za prítomnosti desiatok obyvateľov obce osobne prevzal starosta Gejza Rohály.
Víťazom kategórie Záchrana života sa stal Peter Palák z Útvaru vojenskej polície Topoľčany, ktorý 2. mája 2006 pomohol zraneným pri dopravnej nehode. Pri návrate z plnenia služobných úloh do svojej posádky zbadal na križovatke v obci Nadlice dve havarované vozidlá. Zranenému mužovi, zakliesnenému na sedadle spolujazdca v osobnom aute Fiat Brava, ktorý krvácal a mal otvorenú ranu hlavy poskytol prvú pomoc. Nato pri druhom aute spozoroval muža ležiaceho na boku, ktorý sa sťažoval na bolesť v oblasti chrbta a panvy. Palák ho kvôli podozreniu na poškodenie chrbtice nechal ležať v nájdenej polohe a do príchodu záchrannej služby oboch zranených monitoroval. Následne pomáhal pri vyslobodzovaní osôb, zabezpečovaní miesta nehody a odstraňovaní jej následkov.
V kategórii Priateľ armády najviac hlasov dostal 85-ročný Nikolaj Tegza. Tento vojnový veterán 2. svetovej vojny v 50 a 60-tych rokoch minulého storočia sústredil vo vtedajšom Technickom učilišti v Liptovskom Mikuláši množstvo vojnových exponátov a v objekte vojenskej strednej školy vybudoval Bojovú sieň cti a slávy. Po zrušení školy bola táto zbierka prenesená do vojenskej akadémie, kde sa v decembri 2003 otvorilo Vojenské múzeum. To je súčasťou Národnej akadémie obrany maršala Andreja Hadika, v ktorom Tegza dodnes sprevádza návštevy.
Za laureáta kategórie Pomoc verejnosti porota vybrala kolektív raketometného oddielu Rožňava za obetavý prístup a plnenie úloh počas povodňovej situácie v apríli minulého roka. Stodevätnásť príslušníkov oddielu pod velením Ondreja Bagačku a Ľubomíra Bodnára pomáhalo pri budovaní ochranných hrádzí a značnou mierou prispeli k zmierneniu následkov tejto prírodnej udalosti.
Mimoriadnu cenu udelili in memoriam Rastislavovi Neplechovi a jeho otcovi Jaroslavovi Neplechovi. Bývalý príslušník Vojenského útvaru 2370 v Martine pôsobil ako zdravotník v zahraničnej vojenskej operácii Iracká sloboda. Zahynul 11. novembra 2006 pri presune slovenských vojakov do tábora Delta pri meste Al-Kut v strednom Iraku, keď pod tretím vozidlom v dvadsaťčlennej kolóne vybuchol nástražný výbušný systém. Jaroslav Neplech tesne po oznámení smrti svojho potomka odpovedal na otázku redaktora, že si nemyslí, že jeho syn zahynul zbytočne, pretože naša misia má opodstatnenie v záujme pomoci ľudu tejto krajiny.
V ankete sú každoročne oceňovaní ľudia, ktorí nezištne vykonali mimoriadny skutok, či už pri záchrane ľudských životov, alebo pri budovaní civilno-vojenských vzťahov. Minister obrany František Kašický jubilejný ročník vyhlásil v januári tohto roka a uzávierka návrhov bola 21. februára.