Bratislava 23. marca (TASR) - Poukázať na potrebu chrániť ľudský život od počatia a súčasne aj na dôsledky 50 rokov platnosti zákona o umelých potratoch je cieľom kampane k tohtoročnému 25. marcu - Dňu počatého dieťaťa. Už po siedmy raz ju organizuje 19. - 25. marca občianske združenie Fórum života. Koná sa pod heslom Nechať žiť je dobrá voľba.
Od prijatia prvého zákona o umelom prerušení tehotenstva v bývalom Československu v roku 1957 bolo legálnym potratom usmrtených 1 370 000 detí, teda asi každé štvrté dieťa, upozorňujú členovia a odborníci občianskeho združenia Fórum života. Súčasne zdôrazňujú nutnosť prehĺbiť informovanosť žien o možných fyzických i psychických dôsledkoch umelého potratu a o možnostiach iného riešenia. K týmto otázkam a k téme utrpenia žien po umelom potrate sa Fórum života chce vracať počas celého tohto i budúceho roka, zdôraznila jeho predsedníčka Marcela Dobešová.
Utrpenie žien po umelom potrate potvrdzuje aj nová kniha s názvom Kto uverí mi? s podtitulom Slovenské matky svedčia o potrate. Vyšla vo vydavateľstve Michala Vaška a na vyše 100 stranách ponúka takmer 40 svedectiev žien z obdobia posledných 2 až 3 rokov, ktorých zaskočilo tehotenstvo v zložitej situácii. "Okrem smutných príbehov utrpenia a beznádeje žien, ktoré sa rozhodli pre umelý potrat, čitateľ nájde v knihe aj svedecká plné nádeje a života, v ktorých matky opisujú svoje víťazstvo v boji o život svojho dieťaťa," uviedla členka Fóra života Mária Demeterová. Kniha obsahuje aj príspevky lekárov a ďalších odborníkov o negatívnych psychických a fyzických dôsledkoch potratu a tiež kontakty na miesta, kde ženám poskytnú radu a pomoc pri riešení zložitej situácie.
Aj svedectvá v novej knihe potvrdzujú, že ženy sa pre umelý potrat väčšinou rozhodujú pod nátlakom či už partnera, rodiny a okolia a chýba im povzbudenie a podpora. Fórum života združujúce 27 mimovládnych organizácií z celého Slovenska preto značnú časť svojich aktivít orientuje na konkrétnu pomoc ženám zaskočeným tehotenstvom a na prevenciu, povedala Demeterová.