BRATISLAVA 24. marca (SITA) - Štrnásty ročník Medzinárodnej prehliadky filmu, televízie a videa - Febiofest 2007 odštartuje už v pondelok predpremiérou nového filmu režisérky Věry Chytilovej.
Tragikomédiu Hezké chvilky bez záruky príde režisérka na Slovensko osobne uviesť v pondelok 26. marca. Slávnostným večerom v multiplexe Palace Cinemas v bratislavskom Auparku bude divákov sprevádzať generálny riaditeľ Slovenského filmového ústavu a predseda Asociácie slovenských filmových klubov (ASFK) Peter Dubecký. Febiofest tento rok uvedie v pätnástich sekciách viac než 150 hraných, dokumentárnych a krátkych filmov. Festival sa uskutoční v jedenástich kinosálach v ôsmich slovenských mestách a potrvá do stredy 25. apríla.
V sekcii Pocta Martinovi Slivkovi uvedú organizátori vo štvrtok 29. marca v premiére dokumentárny film Martin Slivka, "Muž, ktorý sadil stromy" (2007) v réžii Martina Šulíka. Slovenskej kinematografii sa bude venovať aj sekcia Jeden deň pre slovenský film, v ktorej uvedú desať najúspešnejších filmov ankety Azyl Top 100 SK o najobľúbenejší slovenský film po roku 1945. Filmový maratón odštartuje 31. marca o 9:00 v FK 35 mm VŠMU projekciou snímky Pán a hvezdár (1960) a po polnoci ho zavŕši Tisícročná včela (1983) Juraja Jakubiska.
Päť programových sekcií venovali organizátori profilom významných filmových osobností: Věry Chytilovej, Vasilija Šukšina, Wima Wendersa, Otara Ioselianiho a Krzysztofa Piesiewicza. Jedna sekcia bude patriť novinkám v distribúcii ASFK, štyri čínske filmy predstaví sekcia s názvom Čínske kvarteto a päť celovečerných pásiem predstaví krátku hranú, dokumentárnu a animovanú tvorbu slávnych absolventov filmovej školy v Lodži v sekcii Poľská národná filmová škola Lodž: Vtedy a teraz. Tradične významné filmy prinesie sekcia Projekt 100-2007. Okrem iných zaujímavých titulov sa môžu diváci tešiť na juhoafrickú snímku Tsotsi (2005), ktorá v roku 2005 získala Oscara v kategórii Najlepší cudzojazyčný film. Päť celovečerných pásiem pripravili pražskí organizátori do sekcie To najlepšie z Febia. Podľa slov riaditeľa českého Febiofestu Fera Feniča ich k tomu viedlo zistenie, že mladá generácia filmových fanúšikov si nemôže pamätať začiatky festivalu.
Dominantu programovej dramaturgie Febiofestu budú aj tento rok tvoriť sekcie Nový český film, Novinky českej televíznej tvorby, To najlepšie z Febia. Niektoré z nich budú mať diváci možnosť vidieť v slovenskej distribučnej predpremiére. Mnohé z filmov sa však budú uvádzať exkluzívne len na tomto podujatí.
Hlavným partnerom Febiofestu je opäť ZENTIVA. Počas medzinárodnej prehliadky filmu, televízie a videa Febiofest 2007 sa bude udeľovať Cena ZENTIVY, spojená s finančnou prémiou vo výške 300 000 korún. Cena je určená výhradne na financovanie ďalšieho audiovizuálneho projektu oceneného tvorcu, ktorého realizácia sa uskutoční najneskôr do troch rokov od udelenia ceny. Historicky prvú Cenu Zentivy v roku 2005 získal dokumentarista Marek Šulík, o rok neskôr ho nasledoval Milan Balog.
V Bratislave potrvá filmový festival sedem dní a potrvá od 26. marca do 1. apríla, uskutoční sa v priestoroch Charlie centra, FK Nostalgia, v kine Mladosť ako aj vo FK 35 mm VŠMU. Tri dni sú pre festival vyhradené v Nitre. Banská Bystrica vyhradila na filmovú prehliadku šesť dní, Poprad tri dni a Martin šesť dní. V Prešove si diváci budú môcť festivalové filmy pozrieť od 16. do 18. apríla, v Žiline od 17. do 19. apríla. V Košiciach filmová prehliadka potrvá sedem dní.
Filmový festival Febiofest organizuje Asociácia slovenských filmových klubov, spoločnosť Filmové kluby, s. r. o., Slovenský filmový ústav, Febio, s. r. o., Praha a koná sa s podporou Ministerstva kultúry SR.
pc;nr;fa