Podľa bahájskeho kalendára sa nový rok začína 21. marca v deň jarnej rovnodennosti. V tomto období ho teda slávia nielen baháji na Slovensku, ale aj milióny ľudí v rozličných oblastiach sveta.
"Práve pred 164 rokmi sa začali písať dejiny bahájskej viery - najmladšieho svetového náboženstva, ktoré podľa nás prinesie ľudstvu celosvetový mier a spravodlivosť," povedala hovorkyňa Bahájskeho spoločenstva na Slovensku Jitka Spillerová.
Novému roku v bahájskom náboženstve predchádza 19 dní pôstu a modlitieb. Bahájsky kalendár sa skladá z 19 mesiacov, z ktorých každý má po 19 dní, čo je spolu 361 dní. Zvyšné štyri dni (v prestupnom roku päť dní) tvoria takzvané zložené dni, ktoré sú dňami štedrosti, pohostinnosti a radosti.
Aj keď slávenie nového roku je v každom meste na svete trochu iné, všade je to radostná oslava, v ktorej sa kladie dôraz na duchovnosť. Býva spojená s kultúrnym programom, väčšinou hudbou, ale i modlitbami. Ani na dnešnom stretnutí bahájov v Bratislave nechýbala hudba a spev v podaní detí i dospelých členov Bahájskeho spoločenstva v Bratislave a ich hostí. Zazneli gospelové skladby, hra na klavír, gitaru a ďalšie hudobné nástroje. Nechýbali ani citáty z bahájskeho učenia.
Zakladateľom bahájskej viery bol Baháď Ulláh z Teheránu vo vtedajšej Perzii. Baháji veria, že boh je len jeden, a že všetci ľudia majú spoločného stvoriteľa. V súčasnosti žije vo vyše 200 krajinách sveta viac ako päť miliónov bahájov, ktorí sú príslušníkmi mnohých národov a etnických skupín. Na Slovensku sa k tejto viere hlási vyše 200 ľudí. Centrá bahájov sú okrem Bratislavy aj v Banskej Bystrici, Košiciach, Trenčíne a iných mestách.