Banská Bystrica 25. marca (TASR) - Prvý tohtoročný kurz pre Slovákov žijúcich v zahraničí, učiteľov 2. stupňa základných škôl a stredných škôl s vyučovacím jazykom slovenským, pripravilo Metodické centrum (MC) Univerzity Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici. Do 30. marca ho absolvuje 32 pedagógov z Rumunska, Ukrajiny, Srbska a Chorvátska.
"Účastníci kurzu sa zdokonalia v hovorovej i v písomnej komunikácii. Vyučovacie hodiny sú zamerané na slovenský jazyk a literatúru. Tiež na históriu, pedagogiku, náboženstvo i telesnú výchovu. V programe kurzu sú aj zemepis, matematika, chémia a psychológia. Úspešným absolventom odovzdáme na záver certifikát o absolvovaní kurzu," informovala TASR riaditeľka MC UMB pre Slovákov žijúcich v zahraničí Anita Murgašová.
Organizátori podujatia pripravili pre zahraničných pedagógov aj tvorivé dielne. Najväčší záujem prejavili o dielne tradičných remesiel. Viacerí sa rozhodli aj pre ochotnícke divadlo a folklór. Odborno-metodickú zložku všeobecnovzdelávacích a prírodovedných predmetov kurzu zabezpečujú prednáškami a seminármi Fakulta humanitných vied a Fakulta prírodných vied UMB. Pedagogickú prax účastníci kurzu absolvujú na štyroch banskobystrických základných školách - Slobodného slovenského vysielača, Jozefa Gregora Tajovského, na Bakossovej ulici a na Sitnianskej ulici.
Počas vlastivednej odbornej exkurzie navštívia Liptov. Zoznámia sa s históriou a súčasnosťou Vlkolínca, Terchovej, Ružomberka a Liptovského Mikuláša. Zavítajú do viacerých galérií a múzeí a naplánovanú majú aj návštevu Múzea liptovskej dediny v Pribyline a Liptovskej Mary, dodala Murgašová.
Spomínané metodické centrum vzniklo v roku 1993. Po svojej revitalizácii preškolilo od roku 1995 vyše tisíc učiteľov zo zahraničných škôl s vyučovacím jazykom slovenským. Kurzy boli určené pre pedagógov materských, základných i stredných škôl. Do Banskej Bystrice prišli učitelia a vychovávateľky z Chorvátska, Maďarska, Poľska, Rumunska, Ukrajiny a niektorých štátov bývalej Juhoslávie, ale aj z Kanady, Fínska, Rakúska, Švédska a ďalších krajín.