Dolný Kubín 25. marca (ČTK) - Majitelia hotelov a reštaurácií kritizovali niektoré návrhy pripravovaného zákona, ktorý má sprísniť ochranu nefajčiarov. Súhlasia však so stavebnými úpravami vo väčších reštauráciách. ČTK to povedala prezidentka Zväzu hotelov a reštaurácií Zuzana Šedivá.
K prísnejším obmedzeniam fajčenia pristúpili v posledných rokoch viaceré európske krajiny.
"Akceptujeme to, že v Európskej únii sa začínajú viacej chrániť nefajčiari," povedala Šedivá zo zväzu, ktorý je najväčšou profesijnou organizáciu hotelierov a majiteľov reštaurácií na Slovensku. Proti sprísneniu pravidiel sú však vraj najmä majitelia menších krčiem v dedinách.
Oddeliť v reštauráciách fajčiarov od nefajčiarov prikazuje aj súčasný zákon. Majiteľom však nezabraňuje umiestniť obe časti do jednej miestnosti, takže škodlivý cigaretový dym musia dýchať aj zákazníci v nefajčiarskej časti.
So sprísnením ochrany nefajčiarov počíta novela zákona o ochrane nefajčiarov, ktorú pripravuje Úrad pre verejné zdravotníctvo (ÚVZ). Podľa nej by mal každý majiteľ reštaurácie s plochou pre návštevníkov väčšou ako 50 metrov štvorcových stavebne oddeliť fajčiarsku časť tak, aby nezabrala viac ako polovicu priestoru.
Navrhovaný limit je však podľa Šedivej príliš malý. Zväz v pripomienkovom konaní navrhne zvýšiť plochu na 200 metrov štvorcových, povedala prezidentka zväzu. Stavebné úpravy by boli podľa nej vo viacerých prevádzkach príliš náročné; miestnosti by sa navyše už nedali využívať na väčšie akcie.
Róbert Ochaba z Centra kontroly tabaku ÚVZ naopak tvrdil, že majitelia aj menších reštaurácií majú stále možnosť fajčenie vo svojich zariadeniach zakázať úplne. Prieskumy verejnej mienky podľa neho dokazujú, že väčšina obyvateľov by privítala zákaz fajčenia v reštauráciách.
Navrhovaná novela by mala okrem toho napríklad vytlačiť predaj cigariet z predajní potravín, zakázať cigaretové automaty a fajčenie v obchodných domoch či nariadiť výraznejšie varovania o škodlivosti pre zdravie na cigaretových obaloch. Zmeny zákona by sa mali dostať do medzirezortného pripomienkovania budúci mesiac; ak ich schváli vláda a parlament, platiť by mali od Nového roka.
Radikálne proti fajčeniu sa postavilo napríklad Írsko, kde platí v reštauráciách absolútny zákaz fajčenia. Prísne zmeny prijalo aj Taliansko, kde musia byť fajčiarske priestory v reštauráciách samostatne oddelené a ventilované. Proti cigaretám bojuje tiež Európska únia, na druhej strane však pestovateľov tabaku finančne podporuje.
Podľa Petra Štastného z občianskeho združenia Stop fajčeniu v krajinách, ktoré prijali tvrdšie protifajčiarske zákony, neprestali ľudia chodiť do reštaurácií. Naopak obľúbili si ich aj nefajčiari, ktorí sa im v minulosti vyhýbali pre cigaretový dym.
Na Slovensku fajčí približne 40 percent ľudí. Podľa Štastného zomiera každý druhý fajčiar predčasne. Pasívne fajčenie zas podľa Ochabu ročne nepriamo spôsobí smrť vyše 500 Slovákom, v EÚ je to údajne spolu vyše 19.000 ľudí.