Levice 25. marca (TASR) Na Slovensku je v súčasnosti evidovaných zhruba 60 000 poľovníkov. Poľovníctvom, ochranou prírody a poľovným turizmom sa zaoberali účastníci Levických poľovníckych dní, ktoré sa dnes skončili v Leviciach.
"Hospodárenie v poľovných revíroch podľa vekových tried je u nás presne plánované, čo vo svete nie je bežné, napriek tomu dosahujeme často horšie výsledky," uviedol riaditeľ levického odštepného závodu Lesov SR Dušan Krajniak. Podľa jeho slov prísna administratíva síce spresňuje činnosť, účinná je však len vtedy, ak je skutočne presná a najmä dodržiavaná. "Ak sa do systému dostane systémová chyba, všetci ju opakujú a naše výsledky sú skreslené," konštatoval Krajniak. Podľa neho sa posudzuje úroveň jednotlivých trofejí, nie však celkový stav a štruktúra populácie zveri. "To sa nedá robiť od zeleného stola. Bolo by dobré uvoľniť v novej legislatíve prísne zošnurovaný systém a dať vyššie právomoci v daných revíroch poľovným hospodárom."
Poľovnícky turizmus sa v posledných rokoch zvyšuje aj na Slovensku. Z tržieb odštepného závodu Lesov SR v Leviciach tvorí zhruba 15 %, čo je viac ako celoslovenský priemer. Na Slovensko chodia poľovať poľovníci najmä z nemecky hovoriacich krajín. Záujem majú o lov jeleňov, muflónov, diviakov, srncov a danielov. Obľúbené sú spoločné poľovačky na bažantiu zver. Slovenskí poľovníci v zahraničí vyhľadávajú najmä poľovačky na africké antilopy. "Pre africké krajiny je typické, že nechajú zver dozrieť, čím sa zvyšuje jej hodnota," konštatoval Krajniak. Tieto poľovačky sú finančne oveľa menej náročné ako poľovačky na špecifické druhy zvierat, napríklad levy.