Predsedníčka Rady hospodárskeho a sociálneho partnerstva (RHSP) Viera Tomanová odmietla požiadavku zamestnávateľov vydať im zvukový záznam z minulotýždňového rokovania tripartity o návrhu novely Zákonníka práce.
"Riadenie tripartity ministerkou práce Vierou Tomanovou smeruje k totalitným metódam, ktoré zásadným spôsobom odmietame," uviedol hlavný vyjednávač Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) Rastislav Machunka. Vláda si podľa neho "nie celkom dobre uvedomuje, že tripartita je rokovanie troch rovnocenných partnerov".
Ak má podľa Machunku vláda zvukový záznam z rokovania tripartity, majú ho mať k dispozícii aj ďalší dvaja sociálni partneri. "Je to vážne narušenie našej dôvery voči vláde ako tripartitnému partnerovi. Nateraz sociálny dialóg na Slovensku na tripartitnej úrovni skončil," povedal hlavný vyjednávač AZZZ. Zamestnávatelia budú podľa neho preferovať dialóg o návrhu novely Zákonníka práce s predstaviteľmi Konfederácie odborových zväzov SR.
Zvukový záznam z rokovania tripartity o návrhu novely Zákonníka práce z 19. marca sa podľa štátnej tajomníčky rezortu práce a sociálnych vecí Emílie Kršíkovej vyhotovil bez vedomia všetkých členov RHSP. "Nie je známe, či niekto dal príkaz na nahrávanie, pretože ani predsedníčka rady nevedela o tom, že sa nahráva," skonštatovala Kršíková. Okrem ministerky Tomanovej o vyhotovovaní zvukového záznamu podľa nej nevedeli ani odborári a niektorí ďalší členovia vlády. "Ak došlo k nahrávaniu, ako nejakému úzusu z minulosti, tak to bolo podľa informácie sekretariátu rady len toho dôvodu, aby sa mohli korektne urobiť záznamy a prehrať závery z rokovania, ak by boli pochybnosti o korektnosti záznamu," objasnila Kršíková.
S odovzdaním nahrávky z rokovania tripartity nesúhlasili odborári. " Nevedeli sme, že sa nahráva celý priebeh rokovania," povedal viceprezident KOZ Vladimír Mojš. Preto podľa neho zástupcovia zamestnancov navrhli, aby sa zvukový záznam skartoval za prítomnosti všetkých troch sociálnych partnerov. "Ešte predtým dostala každá zo zmluvných strán ponuku, aby mala možnosť, pokiaľ chce, prísť na sekretariát tripartity a vypočuť si záznam z rokovania z 19. marca a následne si z neho urobiť výpisky," povedal Mojš. Takýto návrh však podľa neho zástupcovia zamestnávateľov odmietli.
Tripartita mala dnes už po niekoľkýkrát pokračovať v rozhovoroch o novele. Najväčšie rozpory doteraz vyvolávalo plánované obmedzenie najímania živnostníkov v prípadoch, keď možno prácu vykonávať v rámci zamestnaneckých pracovných pomerov.
Ako informovala štátna tajomníčka rezortu práce, sociálnej práce a rodiny Emília Kršíková, dôvodom predčasného ukončenia rokovania sociálnych partnerov bolo to, že zástupcovia zamestnávateľov neboli uznášaniaschopní. "Prišli len dvaja riadni členovia tripartity za zamestnávateľov a preto nebolo možné ďalej rokovať," povedala Kršíková.
Podľa predáka odborového zväzu KOVO Emila Machynu nemohla Rada hospodárskeho a sociálneho partnerstva (RHSP) rokovať, pretože zamestnávatelia neprišli v dostatočnom počte. "Chceli doplniť svoju účasť ľuďmi, ktorí nie sú členmi tohto orgánu," tvrdil Machyna.
Rokovanie tripartity o návrhu novely pracovného kódexu tak podľa nej zmarili samotné zamestnávateľské zväzy. O preukázanie uznášaniaschopnosti zamestnávateľov na rokovaní tripartity požiadali odborári. Podľa hlavného vyjednávača AZZZ Rastislava Machunku však zástupcovia vlády nechceli akceptovať, aby sa počet prítomných členov tripartity za zamestnávateľov doplnil priamo na rokovaní.
Zamestnávatelia budú o novele pravdepodobne diskutovať zatiaľ iba s odborármi. "Našou ambíciou je ďalej rokovať s Konfederáciou odborových zväzov (KOZ), čo vidíme ako priestor, ktorý môže priniesť isté kompromisné riešenie," doplnil Machunka.
Tripartita mala dnes už po niekoľkýkrát pokračovať v rozhovoroch o novele Zákonníka práce. Najväčšie rozpory doteraz vyvolávalo plánované obmedzenie najímania živnostníkov v prípadoch, keď prácu môžu vykonávať zamestnanci. "Ustúpili sme už vo viacerých bodoch, ale zamestnávatelia ani raz," sťažoval sa Machyna.
S poskytnutím zvukového záznamu z rokovaní RHSP okrem zástupcov vlády nesúhlasili ani vyjednávači odborárov, podľa ktorých sú diskusie v tripartite navyše neverejné. "Mohli si ho vypočuť, ale nie vziať so sebou. Nie sme presvedčení, že by nezneužili vybrané časti," vyhlásil Machyna. V budúcnosti by sa podľa neho mali zvukovo zaznamenávať iba závery k jednotlivým bodom programu, nie však celé rokovania.
Zamestnávatelia budú o novele pravdepodobne ďalej diskutovať zatiaľ iba s odborármi. "Našou ambíciou je ďalej rokovať s Konfederáciou odborových zväzov (KOZ), čo vidíme ako priestor, ktorý môže priniesť isté kompromisné riešenie," doplnil Machunka. Podľa Machynu by mala diskusia pokračovať na pôde tripartity, odborári sú však ochotní rokovať so zamestnávateľmi aj osobitne.
Rokovanie tripartity sa predčasne skončilo aj predminulý týždeň. Na mimoriadnom stretnutí sociálnych partnerov vtedy zástupcovia vlády a odborov odmietli diskutovať o zákonníku s odôvodnením, že odbory a ministerstvo práce ešte neukončili rozporové konanie.
Novelu Zákonníka práce presadzuje hlavne najsilnejšia vládna strana Smer-SD premiéra Roberta Fica. Výhrady k nej majú jeho koaliční partneri ĽS-HZDS a SNS. Vláda by mala zmeny prerokovať v polovici apríla. Účinnosť by mali nadobudnúť od júla po schválení parlamentom a podpise prezidenta.
aktualizované 15:45
Autor: zh

Beata
Balogová
